پایش آلاینده های کشور به قانون فراگیر نیاز دارد

اراک - ایرنا - مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: پایش آلاینده های کشور باید از قانون برنامه ای به قانون دائمی و فراگیر تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، شینا انصاری روز شنبه در دوره آموزشی مدیران و کارشناسان محیط زیست کشور در شازند افزود: در قانون برنامه چهارم توسعه کشور و پس از آن در بند ب ماده 192 قانون برنامه پنجم توسعه به بحث خود اظهاری در پایش آلاینده ها تاکید شده است.
وی بیان کرد: پارسال با پیگیری های مستمر سازمان حفاظت محیط زیست، قانون هوای پاک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که در آن موضوع خوداظهاری در پایش ها لحاظ شده است.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: در بند پنجم سیاست‌های ابلاغی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب نیز بر پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده‌ی هوا، آب و خاک تاکید شده است.
انصاری اظهار داشت: برای پایش آلاینده های خاصی همچون بنزن، آروماتیک ها و فلزات سنگین در کشور برنامه هایی در نظر گرفته شده و در این راستا طرح منطقه بندی پایش آلاینده های محیط زیست در دست اقدام است.
وی گفت: تفویض اختیار صدور مجوز آزمایشگاه های معتمد به مدیران کل محیط زیست استان ها، بنابر بخشنامه ابلاغی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وظایف نظارتی آنها را سنگین تر می کند.
دوره آموزشی نحوه پایش آلاینده های خروجی دودکش ها با حضور 60 نفر از معاونان، روسای ادارات و کارشناسان محیط زیست استان های کشور در شهرستان شازند آغاز و به مدت سه روز جریان دارد.
شرکت کنندگان در این دوره آموزشی با سیاست های کلان پایش آلاینده ها، نحوه اندازه گیری گازهای آلاینده و اصول نمونه برداری ذرات آشنا می شوند.
آشنایی با نحوه محاسبات اصول احتراق و آلاینده های خروجی، مدل سازی آلودگی هوا از منابع ثابت و بازدید از واحدهای صنعتی بزرگ استان مرکزی از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این دوره آموزشی است.
استان مرکزی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت بهره مند است.
12 و 25 صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.
3005/3075/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال