شاخص کیفیت هوای اراک در شرایط ناسالم قرار گرفت

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفیت هوای اراک در روز سه شنبه در شرایط ناسالم قرار گرفت و غلظت ذرات معلق در هوا بالاتر از استانداردهای زیست محیطی گزارش شده است.

رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک شاخص کیفیت هوای این کلانشهر در ساعت 7 صبح روز سه شنبه به 44 میکروگرم بر متر مکعب رسید که بیانگر شرایط هشدار یا نارنجی است و این شاخص برای گروه های سنی حساس زیان بار اعلام شده است.
وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوای اراک در روز گذشته (دوشنبه) به 75رسید که طبق استانداردهای زیست محیطی، بیانگر وضعیت سالم است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و توصیه می شود در روزهای که کیفیت هوا ناسالم است، گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشا محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
کلانشهر اراک پارسال 70 روز آلوده و از ابتدای سال جاری تاکنون 10 روز آلوده را در کارنامه خود دارد.
3005/6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال