ضریب اشغال مراکز اقامتی مرکزی 61 درصد افزایش یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مجموعه اقدامات جذب گردشگر در استان سبب شده که ضریب اشغال مراکز اقامتی در این استان در سال های اخیر 61 درصد افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، سیدمحمد حسینی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: برخی اماکن اقامتی استان به علت تامین امکانات مناسب، تنوع و جذابیت منطقه مانند آبگرم محلات به طور کامل در طول سال پذیرش ظرفیت دارند.
وی اظهار داشت: مراکز اقامتی که زیر 36 درصد ظرفیت پذیرش گردشگر داشته باشند سودآور نیستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در دولت تدبیر و امید تاسیسات گردشگری در این استان از 155 واحد به 190 واحد افزایش یافته است.
حسینی افزود: این اداره کل با تامین زیرساخت های گردشگری و ارایه تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران می کوشد که استان مرکزی را به مقصد گردشگری تبدیل کند.
وی اظهار داشت: شمار گردشگران اقامتی استان از 37 هزار نفر در سال 92 به 95 هزار نفر در سال جاری افزایش یافته و تاسیسات گردشگری استاندارد استان از 2 واحد به 16 واحد رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: این استان در زمینه در طبیعت گردی، محوطه های تاریخی، مشاهیر و بناهای تاریخی قابلیت بالایی دارد و با پیشینه هفت هزار ساله نمونه های ارزشمندی چون اسکلت هفت هزار ساله انسان در تپه سرسختی را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: سال گذشته 550 اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی استان هدفگذاری شد که 420 مورد آن محقق شد.
حسینی افزود: در تفاهمنامه میراث فرهنگی با آموزش فنی وحرفه ای هشت هزار نفر در رشته های مختلف صنایع دستی آموزش دیدند.
وی اظهار داشت: دریافت مهر اصالت صنایع دستی یونسکو نشانه رشد، توسعه، تنوع و ظرافت صنایع دستی است که در این راستا از استان مرکزی 2 اثر پیش بینی شده بود که در سال 97 به 10 اثر افزایش یافت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: این استان در زمینه کسب نشان ملی نیز از 50 اثر پیش بینی شده عبور کرده و 75 اثر آن نشان ملی گرفته است.
حسینی گفت: درحال حاضر 9 شهرستان استان مرکزی صاحب بازارچه صنایع دستی با 12 غرفه دایر است و تا پایان امسال بازارچه صنایع دستی کمیجان، محلات و فراهان بهره برداری می شود.
وی افزود: استان مرکزی در شاخص ایجاد و راه اندازی بازارچه صنایع دستی کشور رتبه برتر را دارد که با همکاری شهرداری ها و تعامل با فرمانداران و بخشداری ها این موفقیت را کسب کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: میانگین آمار مرمت آثار نتاریخی این استان تا سال 92 حدود 22 اثر بود که این شاخص اکنون به 55 اثر رسیده است.
حسینی گفت: ثبت جهانی قنات ابراهیم آباد در سال گذشته موفقیت بزرگی برای استان مرکزی بود و پرونده مجموعه بازار اراک، بافت تاریخی نراق، مسجد جامع ساوه، سنگ نگاره های تیمره، خورهه و آتشکوه محلات نیز در نوبت ارزیابی ثبت جهانی است.
حسینی افزود: عملیات اجرایی موزه منطقه ای اراک با 10 هزار مترمربع یک دهه قبل کلید خورده که در آن گالری های متنوع ، موزه مردم شناسی، نسخ خطی، اشیا تاریخی، و فرش پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: 120 میلیارد ریال برای این موزه تاکنون سرمایه گذاری شده است و تکمیل و تجهیز آن به بیش از 250 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: 50 روستای هدف گردشگری در استان وجود دارد که درخواست 50روستا دیگر نیز در دست مطالعه است.
حسینی گفت: تاکنون چهار خانه بوم گردی در استان مرکزی راه اندازی و مجوز 70 واحد بوم گردی نیز صادر شده است و تا پایان سال نیز 15 واحد به بهره برداری می رسد.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
6991/6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال