معاون رئیس جمهوری:

آلودگی هوای اراک نسبی است

اراک - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در سال های گذشته اراک یکی از آلوده ترین شهرهای کشور بود اما در حال حاضر آلودگی این شهر نسبی است.

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز دوشنبه در جریان سفر خود به استان مرکزی و در بازدید از تالاب میقان اراک در جمع خبرنگاران افزود: مردم و مسئولان استان مرکزی به این نتیجه رسیده اند که باید آلودگی این شهر کاهش یابد و در این راستا اقدامات سازنده ای صورت گرفته است.
وی بیان کرد: تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک از 105 روز ناسالم در سال 95 به 63 روز ناسالم در سال گذشته رسیده که این کاهش 40 درصدی روزهای ناسالم، توفیق بزرگی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: استفاده از سوخت سالم و دارای استاندارد یورو چهار و پنج، توزیع گازوئیل با زیر 50 پی پی ام گوگرد و اقدامات موثر شرکت های آلاینده در کاهش آلودگی هوای اراک تاثیرگذار بوده است.
کلانتری اظهار داشت: امید است با همت مسئولان استان مرکزی در سه یا چهار سال آینده، اراک از لیست شهرهای آلوده کشور خارج شود.
وی در خصوص توزیع بنزین یورو پنج نیز گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به زودی راه اندازی خواهد شد و حدود یک سوم بنزین کشور را با استانداردهای بالا تولید می کند.
وی گفت: وزارت نفت همه تلاش خود را به کار گرفته که بنزین تولیدی بر اساس استانداردهای قابل قبول محیط زیست باشد و امید است این همت در بخش گازوئیل نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری افزود: مسئولیت ریزگردهای خارج از مرز برعهده کشورهای عراق، سوریه، و عربستان است و البته عراق در این راستا تلاش های مناسبی داشته و بخش عمده ای از آب فرات را راهی تالاب های حاشیه این رودخانه کرده است.
کلانتری بیان کرد: عراق حدود 70 هزار کیلومتر مربع باتلاق داشت که در چند سال اخیر بیشتر آنها خشک شده بود.
وی گفت: 100 درصد ریزگردهای زیر 2 و نیم میکرون در ایران منشاء خارجی دارد اما ریزگردهای زمستانه با منشاء داخلی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: امسال از محل صندوق توسعه ملی، 100 میلیون دلار برای ریزگردهای خوزستان تخصیص یافته که امید است مطالعات آن تا پایان مردادماه به اتمام رسد و استاندار خوزستان نیز مسئولیت اجرای مستقیم این طرح را برعهده دارد.
کلانتری تصریح کرد: ریزگردهای ایران از حدود 40 سال گذشته با تغییرات اکوسیستم خوزستان ایجاد شده و مهار آن در یک شب انجام نمی شود و حداقل پنج سال زمان نیاز دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص برداشت های شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک گفت: تا زمانی که بقای تالاب به واسطه بهره برداری از بین نرود مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.
کلانتری تاکید کرد: تالاب میقان اراک از زیبایی های ویژه ای برخوردار است و باید بیش از پیش به مردم معرفی شود.
تالاب کویری میقان اراک در 15 کیلومتری شمال شرق اراک با سطح آبگیری 12 هکتار یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، تاثیر مستقیمی بر مهار کانون های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
این تالاب زیستگاه 140 گونه پرنده است و سالانه 90 گونه پرنده مهاجر وارد آن می شود.
تالاب میقان در مسیر کریدور پرندگان مهاجر قرار دارد و هر سال پذیرای انواع مرغان مهاجر از جمله درنای زیبای خاکستری، کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفر یک روزه به استان مرکزی در جمع کارکنان اداره کل محیط زیست این استان حاضر شد و از تصفیه خانه فاضلاب اراک، تالاب میقان و شرکت املاح معدنی ایران بازدید کرد.
دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، حضور در کارگروه کاهش آلودگی هوا و غبار استان مرکزی و بازدید از پالایشگاه شازند از دیگر برنامه های این سفر است.
3005/3075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال