دفن اصولی زباله های خمین سه میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

خمین - ایرنا - شهردار خمین گفت: دفن بهداشتی و اصولی زباله های شهرستان خمین نیازمند سه میلیارد ریال اعتبار است.

ابوالفضل مرتضیان روز دوشنبه در حاشیه نشست هماهنگی برنامه های روز زمین پاک در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان اعتبار برای ساماندهی 10 هکتار زمین در محل جمع آوری و دفن زباله ها در منطقه حسن فلک، کانال کشی در هشت هزار متر مکعب با عمق 4 متر و لایه پوششی زباله با 60 سانتیمتر ضخامت خاک، برآورد شده است.
وی بیان کرد: این اعتبار با وجود اعلام نیاز در سال های اخیر و طرح در کمیته برنامه ریزی، تاکنون تخصیص نیافته که می طلبد برای ساماندهی و دفن زباله ها اعتبار استانی تخصیص یابد چرا که اعتبارات شهرداری جوابگو نیست.
مرتضیان بیان کرد: دفن نشدن زباله به طور اصولی و بهداشتی سبب پراکنده شدن در نقاط مختلف شهری و بروز مشکلات زیست محیطی می شود.
شهردار خمین افزود: با وجودی که خمین نخستین منطقه استان مرکزی در احداث واحد بازیافت زباله است اما این مجموعه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
مرتضیان گفت: تجهیزات این کارخانه فرسوده شده و کمپوست تولیدی آن نیز قابل استفاده نیست و در صورتی که اعتبار برای بهسازی تجهیزات تخصیص نیابد، در آینده نزدیک این واحد تعطیل خواهد شد.
شهردار خمین ادامه داد: روزانه 50 تن زباله در این شهر جمع آوری می شود که 25 تن آن قابل دفن است و مابقی با جداسازی مواد پلاستیکی و آهن آلات قابل بازیافت است.
وی در ارتباط با برنامه های روز زمین پاک افزود: پاکسازی نقاط آلوده به زباله های پلاستیکی، پاکسازی رودخانه ها و حاشیه راه های ارتباطی این شهر از نخاله های ساختمانی و نصب بنرهای زیست محیطی از برنامه های پیش بینی شده در روز زمین پاک است.
سرپرست فرمانداری خمین در این نشست بر لزوم هماهنگی مردم و مسئولان در صیانت از محیط زیست تأکید کرد و گفت: زمین امانتی در دست بشراست که باید آداب و رسم امانتداری رعایت شود.
احمد طهرانی افزود: روز جهانی زمین پاک، بهانه‌ای برای نهادینه کردن ارزش صیانت از محیط‌ زیست و ترویج زندگی سالم است.
وی گفت: ظروف پلاستیکی قابل باعث نازیبا شدن محیط زیست و انتقال مواد مضر به غذا می شود و انباشته شدن این مواد در طبیعت عاملی جدی در تهدید محیط زیست است.
دوم اردیبهشت ماه روز جهانی زمین پاک نامگذاری شده است.
شهرستان خمین با 105 هزار نفر جمعیت دارای 70 هزار نفر جمعیت شهری است.
7277/3075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال