ارز تک نرخی پاسخ قاطع دولت به منتقدان است

اراک - ایرنا- استاندار مرکزی گفت: تک نرخی کردن ارز پاسخ قاطع دولت به منتقدان است که با حمایت تولیدکنندگان به زودی تثبیت می شود.

به گزارش ایرنا، سید علی آقازاده شامگاه سه شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان مرکزی، افزود: برخی افراد از روند توسعه کشور و موفقیت دولت در مسائل بین المللی و اقتصادی ناخشنود هستند که این رفتار صحیح نیست و تنها مشکلات را بیشتر می کند.
وی ادامه داد: درآمد کشور در سال گذشته بیش از 100 میلیارد دلار بود که بیش از 52 میلیارد دلار آن از محل صادرات غیر نفتی به دست آمد و این در نوع خود بی سابقه است.
استاندار مرکزی اظهار کرد: نیاز ارزی کشور به 75 میلیارد دلار هم نمی رسد در صورتی که پشتوانه ارز برای کشور بیش از 100 میلیارد دلار برآورد می شود و این مسئله بیانگر آن است که نوسانات اخیر در بازار ارز ساخته و پرداخته مسائل سیاسی است.
وی ادامه داد: دولت به تنهایی توان حفظ نرخ 42 هزار ریالی ارز را ندارد و این سیاست بایستی با حمایت و مشارکت گسترده تولیدکنندگان محقق می شود.
آقازاده بیان کرد: بیش از یک میلیارد دلار از درآمد ارزی کشور در سال گذشته توسط استان مرکزی محقق شد و برای امسال نیز صادرات یک میلیارد و 500 میلیون دلاری هدفگذاری شده که تحقق آن نیازمند برنامه های کارآمد و فعالیت هدفمند تولیدکنندگان است.
نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تصمیم دولت در تک نرخی کردن ارز در جای خود ستودنی است اما برای تثبیت این نرخ لازم است تمهیدات اقتصادی کلان اندیشیده شود.
سیدمهدی مقدسی اظهار کرد: دولت باید در صورت تکرار نوسانات، تفاوت قیمت ارز را به تولیدکنندگان پرداخت کند تا حوزه تولید آسیب نبیند.
وی بیان کرد: خانه ملت با تمام قوا از کالای باکیفیت و ظرفیت های اقتصادی و عمرانی داخلی حمایت می کند و در سال جاری نباید فعالیت هایی که در توان شرکت های داخلی است به تولیدکنندگان سایر کشورها واگذار شود.
وی ادامه داد: اگر چه در 2 سال گذشته اقدامات شایسته ای در راستای مبارزه با قاچاق کالا انجام شده اما، هنوز گزارش منتشره از قاچاق کالا 12 تا 15 میلیارد دلار می باشد که ادامه این روند برای تولید داخلی مشکل آفرین است.
مقدسی بیان کرد: تعرفه واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند باید با الگویی که حامی کالاهای داخلی است محاسبه شود تا تولیدکنندگان توان رقابت به کالاهای خارجی را داشته باشند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این دیدار گفت: برنامه حمایت از کالای ایرانی با حضور معنادار و قدرتمند دستگاه های فرهنگی و رسانه ها کامل می شود.
منوچهر توسطی افزود: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی بدون ساماندهی واردات و مبارزه با قاچاق کالا امکان پذیر نیست و قوای سه گانه باید نسبت به این مسئله مهم وحدت رویه داشته باشند.
وی ادامه داد: بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان است که باید از سوی بانک مرکزی مورد بازنگری قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک بیان کرد: ایجاد ارتباط سازنده دانشگاه با صنعت مهمترین برنامه پارلمان بخش خصوصی استان مرکزی در سال جاری است و در این راستا جذب 400 کارآموز دانشگاهی در واحدهای تولیدی و ایجاد 600 واحد تولیدی آرندی هدفگذاری شده است.
بیش از 2 هزار و 800 واحد تولیدی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کند.
3017/ 6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال