آلودگی هوا در اراک از حد مجاز فراتر رفت

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص های آلایندگی در هوای کلانشهر اراک در روز شنبه از حد استاندارد فراتر رفت.

رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک، شاخص کیفیت هوای این کلانشهر در ساعت 12 ظهر روز شنبه به 128 میکروگرم بر متر مکعب رسید که بیانگر شرایط ناسالم (هشدار) است و کیفیت هوا در چنین شرایطی برای گروه های سنی حساس زیانبار است.
وی بیان کرد: بیشترین حجم آلاینده های موجود در هوای اراک را گرد و غبار به ویژه ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون،شامل می شود.
وی توضیح داد: شاخص کیفیت هوای اراک در 24 ساعت اخیر نیز 103 گزارش شده که برای گروه های حساس سنی ناسالم بوده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است.
میرزایی توصیه کرد: در شرایط هوای ناسالم، گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت مرکز استان مرکزی است که به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
کلانشهر اراک در سال گذشته، حدود 70 روز با کیفیت ناسالم را در کارنامه خود ثبت کرد.
6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال