غلظت آلاینده های هوا در اراک افزایش یافت

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: غلظت آلاینده های هوای اراک عصر روز چهارشنبه از حد مجاز فراتر رفت و در شرایط هشدار قرار گرفت.

رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک میزان ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون موجود در هوای این کلانشهر در حال حاضر 38 میکروگرم بر متر مکعب است.
وی توضیح داد: شاخص سنجش استاندارد آلایندگی هوا 35میکروگرم بر متر مکعب است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار کرد: افزایش غلظت آلاینده های هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون برای گروه های سنی حساس و افراد با نقص ایمنی نظیر بیماران مزمن، سالمندان، زنان باردار و کودکان زیانبار است و این افراد بهتر است در فضاهای شلوغ و باز شهر تردد نداشته باشند.
اراک یکی از هشت کلانشهر آلاینده کشور است که تاکنون برای آن 2 طرح جامع کاهش آلایندگی در دولت تصویب شده است.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت مرکز استان مرکزی است که به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال