کیفیت هوای اراک در شرایط ناسالم قرار گرفت

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفیت هوای اراک روز شنبه برای دومین روز متوالی در شرایط هشدار و ناسالم قرار گرفت.

رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک، شاخص کیفیت هوای این کلانشهر در ساعت 9 صبح روز شنبه به 59 میکروگرم بر متر مکعب رسید که بیانگر شرایط ناسالم (نارنجی) برای گروه های سنی حساس است.
وی بیان کرد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و هم اکنون افزایش ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون، بر کیفیت هوای اراک تاثیرگذاشته است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی توصیه کرد: گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان در شرایط ناسالم هوا از تردد در فضاهای باز خودداری کنند و انتظار است تمام گروه های سنی در فضای باز از ماسک مناسب استفاده کنند.
کلانشهر اراک 520 هزار نفر جمعیت دارد و از نظر اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
70 روز از ایام سال گذشته هوای کلانشهر اراک در شرایط ناسالم بوده است.
3005/6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال