معاون استاندار مرکزی:

حفظ محیط زیست کلید توسعه و پیشرفت کشور است

اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: توسعه و صیانت از محیط زیست کلید پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور است.

به گزارش ایرنا، فتح الله حقیقی روز چهارشنبه در آیین درختکاری در پارک شهید رجایی شهرستان اراک افزود: بر اساس مطالعات انجام شده یکی از عوامل مهم فرآیند توسعه کشورهای پیشرفته، توجه ویژه به مسائل محیط زیست است.
وی ادامه داد: امروز کشورهای موفق دنیا برای جلوگیری از بروز بیماری ها در کنار انجام فعالیت های اقتصادی، توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان مرکزی با یادآوری ریشه کن شدن بیماری های واگیردار در کشور و جهان گفت: اکنون افزایش بیماری های غیرواگیر شامل بیماری های قلبی و عروقی به دلیل استفاده بیش از حد از مواد غذایی چرب و غیر استاندارد به یکی از مشکلات جوامع بشری تبدیل شده است.
حقیقی افزود: جوامع بشری برای کاهش بیماری های غیر واگیردار جهان تهیه سند امنیت غذایی را در دستور کار خود قرار داده است و بر این اساس تهیه این سند، از 2 ماه پیش در استان مرکزی نیز آغاز شده است.
وی ادامه داد: علت یابی بروز مشکلات غیر واگیردار و فرهنگ سازی برای حفاظت از محیط زیست و استفاده از کودهای استاندارد و طبیعی از اهداف تهیه این سند است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: گیاهان و درختان عامل اصلی مهار و کنترل طوفان و گرد غبار، تامین منابع آبی، جلوگیری از فرسایش خاک، تنظیم اتمسفر و ساماندهی اکوسیستم منطقه به شمار می روند.
یوسف یوسفی افزود: اکنون 70 درصد نزولات آسمانی در ایران تبخیر و 30 درصد آن به صورت آب های سطحی بر روی زمین جاری و یا وارد آب های زیر زمینی می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس، برای حفظ آب های سطحی، جلوگیری از فرسایش آبی در عرصه های طبیعی و اکوسیستم منطقه، توسعه و حفظ جنگل ها و مراتع از برنامه های اولویت دار منابع طبیعی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: هشت هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است که یک هزار و 200گونه آنها در این استان وجود دارد.
یوسفی گفت: 200 گونه گیاهی استان مرکزی در معرض خطر و 2 گونه نیز در معرض انقراض قرار دارد که حفظ این گونه ها در دستور کار اداره کل منابع طبیعی قرار گرفته است.
وی افزود: اکنون 72 و پنج دهم درصد مساحت استان مرکزی را عرصه های طبیعی و مراتع تشکیل داده است که حفظ وضع موجود به تهیه و اجرای برنامه های اساسی و کاربردی نیاز دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطر نشان کرد: سند حفاظت از منابع طبیعی برای حفاظت از گونه های طبیعی برای نخستین بار در کشور تهیه و تصویب شده است.
در پایان این نشست با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و برخی از مدیران اجرایی استان مرکزی، کاشت نهال در پارک شهید رجایی شهرستان اراک انجام شد.
استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.
1955/3075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال