شاخص کیفیت هوای اراک در شرایط هشدار قرار گرفت

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک روز دوشنبه در شرایط هشدار قرار گرفت.

رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک، شاخص کیفیت هوای این کلانشهر در ساعت 10 امروز (دوشنبه) به 39 میکروگرم بر متر مکعب رسید که بیانگر شرایط ناسالم (هشدار) برای گروه های سنی حساس است.
وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوای اراک در روز گذشته (یکشنبه) به 98 رسید که طبق استانداردهای زیست محیطی، وضعیت سالم بوده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و بر اساس پیش بینی اداره کل هواشناسی این استان انباشت آلاینده ها تا پایان هفته جاری دور از انتظار نیست.
میرزایی اظهار کرد: بر اساس نقشه های پیش بینی هواشناسی، کمینه دمای شهرهای مختلف این استان تا روز چهارشنبه هفته جاری چهار تا 6 درجه سانتیگراد افزایش می یابد اما در پایان هفته با توسعه دوباره سامانه پرفشار، دمای هوا کاهش خواهد یافت.
وی گفت: بر اساس اعلام و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی، تا پایان هفته جاری پدیده بارشی در این استان پیش بینی نشده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی توصیه کرد: در شرایط ناسالم هوا، گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت مرکز استان مرکزی است که به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون 64 روز با کیفیت ناسالم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال