نهادینه شدن فرهنگ‌ استفاده از دوچرخه به سیستم هماهنگ و پویا نیازمند است

اراک - ایرنا - رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک گفت: نهادینه شدن فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان رفتار سلامت محور و دوستدار محیط زیست به سیستم پویا و هماهنگی برون دستگاهی نیازمند است.

به گزارش ایرنا، علی اوسط کرمی روز سه شنبه در حاشیه همایش دوچرخه سواری به مناسبت دوسالگی پویش سه شنبه های بدون خودرو در مجموعه ورزشی شهدای پنجم مرداد اراک، بیان کرد: رفتارهای دوستدار محیط زیست باید به گفتمان غالب در جامعه تبدیل شود و می طلبد فرهنگ سازی برای استفاده از دوچرخه به جای خودرو ابتدا در دستگاه ها و نهاد های دولتی نهادینه شود چرا که مردم در بسیاری از مسائل مسئولان را الگوی رفتاری خود قرار می دهند و یا در سایه تسهیلگری و جریان سازی دولتی ها مشارکت هدفمند در اقدامات دارند.
وی ادامه داد: پویش سه شنبه های بدون خودرو با همکاری ادارات کل ورزش و جوانان، حفاظت محیط زیست، انجمن های مردم نهاد و شرکت توزیع برق استان مرکزی به صورت خودجوش برای نخستین بار در کشور از اراک کلید خورد و انتظار می رود همه دستگاه های دولتی در این پویش اجتماعی ارزشمند که کوچکترین اثر آن برخورداری شهروندان از هوای پاک است، همکاری کنند.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک اظهار کرد: اراک از کلانشهرهای آلوده کشور است و مهار تردد خودرو و رفتارهای هدفمند و آگاهانه مردم در استفاده محدود از وسایل نقلیه شخصی و تک نفره می تواند برای خروج از این بحران و داشتن هوایی پاک موثر باشد.
وی اضافه کرد: انتظار می رود دستگاه های خدمات شهری نیز نسبت به مناسب سازی معابر و خیابان های شهری برای استفاده دوچرخه سواران اقدام کنند.
همایش دوچرخه سواری به مناسبت 2 سالگی پویش سه شنبه های بدون خودرو در اراک با حضور بیش از100 دوچرخه سوار از مجموعه ورزشی 22 بهمن آغاز و تا مجموعه ورزشی شهدای پنجم مرداد اراک ادامه داشت.
در این مسیر حدود چهار کیلومتری بیش از 50 نفر نیز به دوچرخه سواران اضافه شدند و در مجموعه ورزشی شهدای پنجم مرداد اراک نیز به قید قرعه از 25 نفر از شرکت کنندگان در این همایش با اهداء کوله ورزشی تقدیر شد.
پویش سه شنبه های بدون خودرو از آذرماه سال 1394 در اراک اجرا شد.
3017/6013/ خبرنگار: مصطفی مجللی***انتشارکننده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال