563 هکتار از اراضی ملی استان مرکزی به ایجاد نیروگاه های انرژی تجدید پذیر اختصاص یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی گفت: 563 هکتار از اراضی ملی این استان به ایجاد نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر اختصاص یافت.

حسن میرزاخانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از این میزان 534 هکتار برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی و 29 هکتار با موافقت اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی برای ایجاد نیروگاه بادی اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: این اراضی به 24 متقاضی ایجاد نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر شامل 22 متقاضی ایجاد نیروگاه خورشیدی و 2 سرمایه گذار ایجاد نیروگاه بادی در شهرستان های محلات، دلیجان، خمین، زرندیه، خنداب، اراک، فراهان، تفرش و ساوه اختصاص یافته است.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به میانگین تولید هر مگاوات برق خورشیدی از یک و هفت دهم هکتار زمین، پیش بینی می شود از 534 هکتار زمین اختصاص یافته برای ایجاد این نیروگاه ها، 314 مگاوات برق خورشیدی در استان تولید شود.
میرزاخانی ادامه داد: با توجه به سرمایه گذاری 20 میلیارد ریالی برای تولید هر مگاوات برق خورشیدی، ایجاد این نیروگاه ها هشت هزار میلیارد ریال معادل 200 میلیون دلار سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای استان مرکزی به همراه دارد.
وی افزود: با احتساب نیروگاه های بادی و تقاضاهای آتی نیروگاه های خورشیدی و زمین گرمایی زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتری در استان مرکزی وجود داشته که این مهم نیازمند همکاری و تسهیل در ارائه خدمت به سرمایه گذاران دارد.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی با یادآوری برخی تنگناها بر سر راه جذب سرمایه گذاری در این استان گفت: شفاف نبودن فرآیند ارایه خدمات به متقاضیان نیروگاه های انرژی تجدید پذیر در استان، فقدان مرجع استانی صاحب اختیار در این زمینه، فقدان اطلاعات جامع و متمرکز از اراضی ملی قابل واگذاری استان برای ارایه به متقاضیان، تعدد تشریفات اداری، قانونی و کندی در فرآیند واگذاری زمین به متقاضیان و مبتنی بودن ارایه خدمات در دستگاه های ارایه دهنده مجوز و خدمات به اشخاص از جمله مشکلات پیش روی سرمایه گذاران محسوب می شود.
استان مرکزی به سبب دمای هوای معتدل، درجه رطوبت هوای مناسب و وجود 300 روز آفتابی در طول سال، یکی از مستعدترین استان های کشور برای توسعه نیروگاه های انرژی تجدید پذیر است.
در زمینه انرژی بادی نیز با آزمایش های انجام شده در برخی از شهرستان های استان مرکزی، شهرستان های آشتیان و فراهان از ظرفیت لازم برای توسعه نیروگاه های بادی برخوردار هستند.
شهرستان های محلات و دلیجان تا کنون به عنوان 2 نقطه مستعد برای توسعه نیروگاه های زمین گرمایی تشخیص داده شده اند.
نخستین نیروگاه انرژی خورشیدی با توان تولید یک مگاواتی کشور توسط پژوهشکده نیرو وابسته به وزارت نیرو در مجاورت شهر اراک در سال 1394 به بهره برداری رسیده است.
1955/3075خبرنگار:مهدی عظیمی *** انتشاردهنده: حسین مهدی زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال