انجام مطالعه آلایندگی خاک در استان مرکزی ابزار مهم در حفاظت این منابع پایه است

اراک - ایرنا -معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: انجام مطالعه علمی در خصوص میزان و جنس آلایندگی خاک در استان مرکزی از راهبردهای ضروری است که مسئولان استان را در تصمیم سازی و اقدام برای حراست از این منابع پایه یاری می دهد.

رضا میرزایی روز دوشنبه در آستانه روز جهانی خاک (14 آذرماه)در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون مطالعات علمی سنجش وضعیت آلودگی خاک در استان مرکزی انجام نشده و اطلاع دقیقی از لکه های آلوده و چگونگی، ترکیبات و نوع آلاینده ها در دست نیست.
وی توضیح داد: بحث آلودگی منابع خاک به مراتب از آلودگی هوا اهمیت بیشتری دارد زیرا اثرات آلودگی در خاک دامنه وسیع تری دارد و طولانی مدت خواهد بود.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: آلودگی هوا بر زنجیره غذایی تاثیرگذار است و با توجه به صنعتی و کشاورزی بودن استان دستنیابی به نقشه راه برای حراست از خاک از امور ضروری است و رصد آلایندگی خاک نیز باید با ضریب اهمیتی که مسائل آلودگی هوا دنبال می شود، در کانون توجه قرار گیرد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تخلیه پسماندهای عادی، نقل و انتقال مواد بر روی خاک، فاضلاب بهداشتی و صنعتی، فعالیت های صنعتی، فعالیت های کشاورزی، مواد نفتی و شیمیایی، آلودگی هوا، تردد وسایل نقلیه و آلودگی ناشی از لنت خودروها و باران های اسیدی از جمله عوامل آلودگی خاک هستند که نیاز است در استان مرکزی با نگاه علمی ویزگی ها و کانون های آلاینده شناسایی و اقدامات لازم برای مهار آلودگی های احتمالی انجام شود.
میرزایی عنوان کرد: محیط زیست استان مرکزی در راستای کاهش عوامل آلاینده بر خاک نظارت کامل بر حمل و نقل جاده ای در انتقال مواد خطرناک، بر محل های دفن پسماندهای عادی، مدیریت صحیح پسماندهای صنعتی و ویژه، نظارت بر مدیریت پسماندهای عفونی و بیمارستانی و نظارت بر فعالیت های کشاورزی در خصوص میزان مصرف کود و سموم کشاورزی دارد.
وی گفت: به منظور جلوگیری از آلودگی خاک، تجمیع محل های دفن پسماند در این استان با جدیت در دستور کار است و تاکنون گام های موثری نیز در این خصوص برداشته شده است.
پنجم دسامبر مصادف با 14 آذرماه به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.
استان مرکزی با جمعیت یک میلیون 414 هزار نفر دارای وسعت 29 هزار کیلومتر مربع است.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال