14 دهیاری جدید به بخش مرکزی شهرستان ساوه اضافه شد

ساوه - ایرنا - بخشدار بخش مرکزی ساوه گفت: بامجوز وزارت کشور 14 دهیاری جدید به این شهرستان اضافه شد.

به گزارش ایرنا، داود حقیقی عصر یکشنبه در حاشیه نشست فرمانداری ساوه گفت: وزیر کشور به تازگی با تاسیس 40 دهیاری جدید در استان مرکزی موافقت کرده است که سهم بخش مرکزی شهرستان ساوه 11 دهیاری بود و برای بخش نوبران نیز سه دهیاری جدید تاسیس شد.
وی گفت: این روستاها شامل، بندنقین، پلنگ‌آباد، شاهسون‌کندی‌سفلی، صفی‌آباد، یکه‌باغ‌سفلی، جعفرآباد، باغ‌شاهی، جلال‌آباد، دینارآباد، سلیجرد، قلعک، استیجک، آراقلعه و باغچه‌ناز است.
وی بیان کرد: دستورالعمل ایجاد دهیاری در 11 روستای بخش مرکزی ساوه به شوراهای اسلامی این روستاها ابلاغ شده و مقدمات اولیه فعالیت دهیاری‌ها انجام گرفته است و با معرفی دهیاران از سوی شوراهای اسلامی که هم‌اکنون در حال انجام است.
وی توضیح داد: به زودی دهیاران کار خود را در دهیاری های جدید ساوه آغاز می کنندو آمار دهیاری‌های بخش مرکزی این شهرستان به 56 دهیاری افزایش پیدا خواهد کرد.
بخشدار ساوه مهمترین شاخصه روستاها برای برخورداری از دهیاری را جمعیت عنوان کرد و افزود: براساس سرشماری سال 1395 روستاهای بالای 30 خانوار از دهیار برخوردار می‌شوند و با این حساب تمامی روستاهای منطقه کوهپایه بخش مرکزی ساوه دارای دهیاری خواهند شد.
حقیقی گفت: تاسیس دهیاری در روستاها عاملی برای شتاب بخشی در عمران و آبادانی و برطرف شدن محرومیت از مناطق روستایی است و با ایجاد دهیاری اعتبارات عمرانی و نیز اعتبارات از محل مالیات بر ارزش افزوده به طور مستقیم به حساب دهیاری واریز و برای عمران و آبادانی روستا تحت نظارت شورای اسلامی و دهیاری هزینه می شود.
وی با اشاره به صدور پروانه و مجوزهای قانونی از سوی دهیاری در حوزه ساخت و ساز اظهار کرد: با استقرار دهیار در روستا کار نظارت بر ساخت‌وسازها با دقت بیشتری صورت می گیرد و از ساخت‌وسازهای غیرمجاز نیز جلوگیری می شود.
شهرستان ساوه با 285 هزار نفر جمعیت دارای 2 بخش مرکزی و نوبران است.
/6013/6539/خبرنگار:یحیی معماری***انتشاردهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال