آیین کهن قوچ گدار در شهر نیم ور محلات برگزار شد

خمین - ایرنا - آیین قوچ گدار (باروری و زایش ) عصر روز جمعه با حضور کشاورزان، دامداران و دوستداران آیین های کهن ایرانی در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این آیین کهن در اوایل پاییز و هنگامی که گله های گوسفند از چراگاه به آغل باز می گردند در فصل زاد و ولد توسط دامداران شهر نیم ور برگزار می شود.
قوچ گدار از دو واژه قوچ به معنای گوسفند نر و واژه گدار به معنای سینه کش و سر بالایی تپه تشکیل شده است.
قوچ گدار نمادی از فراوانی، افزایش نعمت، ازدیاد نعمت پروردگار برای بندگان و آفریدگانش است و در آئین قوچ گدار صاحب گله محلی مناسب را در نظر می گیرد و از دوستان و آشنایان و دامداران دیگر دعوت می کند تا در این آئین شرکت کنند.
در این آیین از شرکت کنندگان و مهمان ها با چای، شربت، شیرینی و میوه پذیرایی و نوای محلی با ساز و دهل نواخته می شود و هنرمندان چوب باز، هنر کهن ایرانی را برای بازدیدکنندگان اجرا می کنند.
قوچ ها در این آئین رنگ می شوند و آنها را با نوارهای مشکی در حضور بازدیدکنندگان آراسته می کنند.
یه گزارش ایرنا، در ادامه این مراسم، صدای تیر اندازی هوایی و غوغای شرکت کنندگان به هیجان این آیین می افزاید و شرکت کنندگان با کوبیدن انار سرخ بر سر قوچ و میش ها، برآورده شدن آرزوهای خود را از خداوند می خواهند.
بعد از این آیین دامداران انتظار می کشند تا در اسفندماه بره های میش ها زاده شوند و دری از رزق و روزی بر روی آنها گشوده شود.
محقق و نویسنده کتاب نیم ور از آواز آب تا سکوت سنگ در حاشیه این آیین در گفت و گو با ایرنا گفت: این آیین دارای قدمت هزاران ساله است و در برخی منابع زرتشتی نیز به آن اشاره شده است.
مهدی لعل بار افزود: این آیین در سال های گذشته توسط بسیاری از دامداران شهرستان محلات اجرا می شده اما امسال برای احیای این سنت و فرهنگ دیرینه به صورت متمرکز اجرا شد.
وی بیان کرد: آداب و رسوم محلی و منطقه ای یک ظرفیت بکر فرهنگی است که باید از این ظرفیت ها استفاده کرد.
شهر باستانی و تاریخی نیم ور در بخش مرکزی شهرستان محلات از توابع استان مرکزی در 25 کیلومتری محلات و در حد فاصل راه ارتباطی شهرهای دلیجان و محلات قرار گرفته است.
7277/3075/خبرنگار: افسانه آروند /** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال