یونسکو روستای ضامنجان اراک را به عنوان دوستدار کتاب معرفی کرد

اراک- ایرنا- مدیرکل دفتر روستایی استانداری استان مرکزی گفت: سازمان بین المللی یونسکو ، روستای ضامنجان از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک را به عنوان روستای دوستدار کتاب در ایران معرفی کرد.

«سیامک سلیمانی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روستای ضامنجان در برنامه ویژه یونسکو با هدف ترویج مطالعه به همراه 9 روستای در شاخص های فرهنگی و کتابخوانی به عنوان دوستدار کتاب معرفی شده است.
وی ادامه داد: بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی 10 روستای دوستدار کتاب کشور، دوم اسفندماه سال جاری در همایش کتاب روستایی در تهران از سوی سازمان یونسکو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل می شوند.
مدیرکل دفتر روستایی استانداری استان مرکزی بیان کرد: در ارزیابی اولیه 20 روستا از نقاط مختلف کشور نامزد برنامه روستای دوستدار کتاب شدند که روستاهای «واران »دلیجان و «ضامنجان »اراک نیزاز استان مرکزی در این فهرست بود اما در نهایت روستای ضامنجان برای برنامه دوستدار کتاب معرفی شد.
سلیمانی خاطرنشان کرد: قدمت کتابخانه عمومی، تعداد و تنوع عنوان های مطالعه، اعضای فعال کتابخوان و میانگین سنی مطالعه در روستاها مهمترین شاخص های انتخاب روستای ضامنجان به عنوان دوستدار کتاب بوده است.
وی یادآوری کرد: برگزاری جشنواره های فرهنگی از جمله روستاهای دوستدار کتاب در استعدادیابی و شناخت ظرفیت های فرهنگی مناطق محروم و دورافتاده نقش به سزایی دارد و بی شک این دسته اقدامات و استمرار آنها به رونق کتابخوانی و گسترش دانایی در لایه های مردمی کمک می کند.
مدیرکل دفتر روستایی استانداری استان مرکزی بیان گفت: برپایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب باعث تحرک و جنب و جوش فرهنگی در روستاهای مختلف کشور می شود.
ضامنجان مرکز دهستان سده از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در جنوب غربی اراک و همجوار با منطقه سنجان است.
از یکهزار و 210 روستای دارای سکنه استان مرکزی 760 روستا دارای دهیاری هستند. ک/3
3017/6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال