احمد و محمود امامزادگانی معصوم آرمیده در خاک دلفان

خرم آباد - ایرنا - امامزادگان احمد و محمود (ع) معروف به باولین در شهرستان دلفان واقع شده اند که در فصل نوروز مکان مناسبی برای گردشگران مذهبی است.

به گزارش ایرنا، استان لرستان نیز تعداد زیادی از بقاع متبرکه و امامزادگان عظیم الشان را در دل خود جاَی داده است و در شهرستان دلفان نیز حضورچهار امامزاده از سلاله پاک نبی اکرم (ص) علاوه بر ایجاد روح و شکوه معنوی، غربت و مظلومیت اهل بیت(ع) را در تاریخ فریاد می زند.
یکی از بقاع متبرکه ی شهرستان دلفان بارگاه ملکوتی امامزادگان احمد و محمود(ع) معروف به باولین است که در 50 کیلومتری غرب شهرنورآباد مرکزشهرستان دلفان و در بخش کاکاوند واقع شده است.
هر ساله هزاران زائر شیفته ائمه اطهار (ع) و ارادتمندان واقعی آنان ازمناطق مختلف استانهای لرستان، همدان، کرمانشاه و ایلام به زیارت این اماکن مقدس می آیند ودر ایام تعطیلات نوروز این امامزادگان میزبان هزاران زائر دل سوخته اهل بیت (ع) است .
این دو امامزاده غریب و مظلوم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند.
بقعه متبرکه امامزادگان احمد و محمود(ع) در دامنه کوه باغبک واقع شده و درختان و طبیعت سر سبز اطراف آن جلوه ای زیبا و دلنشین به آن بخشیده است.
بر روی ضریح این بقعه نیز که در سال 1374 نصب شده است آیاتی از کلام الله و اشعاری در مدح ائمه اطهار (ع) در روی ضریح آن حکاکی شده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سلسله و دلفان گفت: عملیات نوسازی و بهسازی این امامزادگان در سال 92 در زمینی به مساحت پنج هزارمتر مربع و زیربناء 300 متر مربع با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان آغازگردید و در سالجاری اقدامات مناسبی در راستای طرح جامع نوسازی آن صورت گرفته است.
حجت الاسلام محمد احمدوند افزود: در قالب اجرای طرح چامع نوسازی، بنای قدیمی این بقعه تخریب و کار نوسازی داخلی، بنا، گنبد و گلدسته های جدیدی احداث شده است.
وی بیان کرد: نمای بیرونی آن باقی مانده که کاشی ها و مصالح مورد نیازخریداری و به بزودی آغاز می شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سلسله و دلفان اظهارداشت: برای بهسازی و نوسازی بقعه امامزادگان احمد و محمود 2 میلیارد و 480 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است که این اعتبار از محل نذورات مردمی و تسهیلات از سازمان اوقاف تامین شده است.
حجت الاسلام احمد وند اظهارداشت: در قالب طرح جامع، احداث زائرسرا، حسینه، خانه عالم و خانه خادم پیش بینی شده که با توجه به قول مساعد پیمانکار طرح، امیدواریم این طرح در آذرماه سال 98 به پایان برسد.
وی یادآور شد: با توجه به اجرای طرح نوسازی این بقعه برای زیارت زائران عاشق اهل بیت آماده شده و زائران در ایام نوروز می توانند در آن استفاده کنند.
فرماندار دلفان گفت: این بقعه در دهستان کاکاوند غربی و در دورترین نقطه استان لرستان به کرمانشاه واقع شده است.
حشمت بهمنی افزود: با همت اداره راه و شهرسازی شهرستان راه دسترسی به این امامزاده از مسیر شهرستان دلفان آسفالت شده و زائران آن به راحتی از مسیر دلفان می توانند به زیارت این امام زادگان بروند.
وی اظهارداشت: سالانه بیش از یکصد هزار زائر به زیارت این امامزاده گان احمد و محمود مشرف می شوند.
امامزادگان احمد و محمود (ع) در 50 کیلومتری غرب شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع شده است.
شهرستان دلفان با 150هزار نفر جمعیت در شمال استان لرستان واقع شده است.
7270/7273

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال