استاندار لرستان:

سمندر لرستانی نماد اصلی تنوع زیستی در استان است

خرم آباد -ایرنا- استاندار لرستان گفت:سمندر لرستانی به عنوان نماد اصلی تنوع زیستی استان محسوب می ‎ شود و باید حفاظت از این گونه نادر مورد تاکید قرار گیرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی حفاظت محیط زیست لرستان سید موسی خادمی در بازدید از منطقه کول چپ، بیان کرد: سمندر لرستانی از گونه ‎ های اندمیک استان به شمار می رود، که باید آموزش جوامع محلی در خصوص حفاظت و نگهداری از این گونه با ارزش و زیبا در اولویت قرار گیرد.
وی در خصوص مبارزه با قاچاق این گونه ارزشمند در سطح استان و کشور، افزود: مشارکت بیشتر ارگان ‎ های دولتی و همکاری دستگاه ‎ های اجرایی ذیربط جهت جلوگیری از قاچاق و حفاظت از این گونه با ارزش مورد توجه باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز با اشاره به وضعیت حفاظتی گونه سمندر لرستانی گفت: این گونه در فهرست سرخ ( IUCN ) به عنوان گونه ‎ ای بحرانی ( CR ) قرار گرفته و باید نسبت به حفاظت از آن تلاش بیشتر و برنامه ریزی بهتری صورت گیرد.
مهرداد فتحی ‎ بیرانوند با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص حفاظت از این گونه گفت: خوشبختانه با انجام فعالیت ‎ های فرهنگی و آموزشی، اتخاذ تدابیر حفاظتی مناسب در اطراف زیستگاه ‎ ها، رصد مناطق زیست این گونه ارزشمند و ایجاد پاسگاه ‎ های ثابت و سیار در این مناطق از قاچاق سمندر در سطح استان و کشور جلوگیری به ‎ عمل آمده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: با انجام کارهای تحقیقاتی مناسب، زیستگاه ‎ های جدیدی از این گونه ارزشمند در سطح استان شناسایی و کشف شده است.
سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول 14 سانتی‌متر است و پوست آن در قسمت پشتی قهوه‌ای رنگ با خال‌ها یا نوارهایی زرد یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده‌است. از مشخصه‌های آن‌ها آبشش‌های بزرگ است. سمندر لرستانی اگر چه در آب‌های سرد زیست می ‎ کند اما نسبت به گرما نیز مقاومت بیشتری در مقایسه با دیگر سمندرها از خود نشان می‌دهد.
این گونه ارزشمند نخستین بار در سال 1938 توسط کایسر (قیصر) از شمال منطقه شهبازان لرستان یافت شد و به عنوان یک گونه بومی منحصراً در مرزهای جنوبی استان در بخش پاپی یافت می‌شود.
در منطقه کرکی از توابع شهرستان پل ‎ دختر در چشمه‌ها و رودهای کوچک و آب شیرین این منطقه نیز تعدادی از این جانور زندگی می‌کنند. این‌گونه در زیستگاه‌های زمینی شامل درخت ‎ زارهای باز پسته و بلوط زندگی می‌کنند. از جمله این زیست‌گاه‌ها می‌توان به زیست‌گاه‌های کول چپ، وژناب، بلالا، لفت، کرسر و کول سرمال اشاره کرد.
/6060/7274

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال