بهشت لرستان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است

خرم آباد - ایرنا - شهرستان سلسله از مناطق زیبای گردشگری در استان لرستان که به دلیل وجود جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی فراوان به بهشت استان معروف شده ، آماده برای پذیرایی از مهمانان نوروزی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وجود چشمه سارهای طبیعی، رودخانه های خروشان، آب و هوای معتدل و آثار تاریخی دیدنی جذابیت های بازدید از این شهرستان کوچک و خاطره انگیز را دوچندان کرده است.
از مهمترین جاذبه های شهرستان سلسله می توان به قلعه تاریخی مظفری، غار سمسا، تپه باستانی گریران و مناطق نمونه گردشگری آن اشاره کرد. کهمان، گلهو و کاکارضا نیز سه منطقه نمونه گردشگری در شهرستان سلسله هستند که در فهرست مناطق نمونه گردشگری کشور به ثبت رسیده اند و همه ساله در ایام مختلف سال خصوصا در ایام نوروز گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند.
منطقه کهمان و دره دروازه شهرستان سلسله معروفترین جاذبه ژئو توریسم در استان لرستان محسوب می شود ، طبیعت بکر ، یخچال های دائمی ، غارهای متعدد و ارتفاعات جذاب و دیدنی ، وجود داروهای گیاهی بسیار نادر و کمیاب، چشمه سارهای فراوان و پرآب، طراوت و خنکی و آب وهوای بی بدیل این منطقه روح هر انسانی را اسیر خود می کند.
علت نامگذاری این منطقه مربوط به دوره های باستان بوده که در آن پادشاهان به تفرج و خوشگذرانی می پرداخته اند، گواهش را می توان تخت گاههای سراب خاصون(سراب خاصان) و سراب و چشمه معروف تخت شاه دانست.
سرچشمه ابتدایی رودخانه کهمان، چشمه تخت‏شاه و چشمه‎های اطراف آن است که پس از جاری شدن در درون دره‎ کهمان، آب چشمه سراب‎ خاصو و دیگر چشمه‎ها به آن پیوسته و رودخانه کهمان را تشکیل می‎دهد.
این رودخانه زیستگاه ماهی قزل‎آلای رنگین‎کمان است.
در کنار این رودخانه درختان کهن‌ سال گردو و بید رشد کرده و سایه‎ساری بهشت گونه را به وجود آورده‎اند، عمر برخی از این درختان گردو به صدسال هم می‎رسد، در بعضی مناطق، خروش رودخانه به حدی است که عبور از آن امکان ندارد.
در ناحیه کهمان، درختان گردو ، آلو، به ، گلابی ، زالزالک، تمشک، پسته وحشی و بلوط به‌ صورت خودرو وجود دارند و زمین‎های کشاورزی زیادی در این دره به کشت انواع محصولات کشاورزی به‌ ویژه خیار اختصاص‌یافته است.

** منطقه تفریحی کاکارضا
وجه ‌تسمیه کاکارضا از نام کاکه رها یا کاکه ردا، یکی از بزرگان و پیروان اهل حق که در این روستا مدفون‌شده، آمده و هم‎اکنون مقبره وی زیارتگاه بسیاری از اهالی منطقه است.
از روستای کاکا رضا به سمت شرق، به طول 20 کیلومتر کرانه رودخانه کاکارضا به‌ واسطه داشتن زیبایی‎های طبیعی و جنگل‎های بلوط اطراف رودخانه و داشتن آب‎ آشامیدنی کافی به‌ عنوان یک تفرجگاه عمومی مورداستفاده قرار می‎گیرد و تمامی زمین‎های کشاورزی اطراف روستا، باغات میوه سرسبزی از قبیل سیب، گلابی، آلو و گردو هستند که زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده‎اند.
رودخانه کاکارضا به طول 90 کیلومتر از عوامل مؤثر طبیعی در این منطقه است که از دهستان قائد رحمت در 57 کیلومتری شرق خرم‌آباد سرچشمه گرفته و با مخلوط شدن با رود کهمان، رود کشکان را تشکیل می‌دهد که در انتها به رود بزرگ کرخه متصل می‌شود.

**منطقه نمونه گردشگری گلهو
هو در زبان پهلوی به معنی خوب و نیکو است و گلهو به معنی مکان گل‌های خوب است، این منطقه در شمال شرق روستای کاکارضا و در دامنه کوه زرین مشت قرارگرفته و دارای دو سراب دائمی و یک سراب فصلی است.
آبشار گلهو با ارتفاع تقریبا 20 متر در دره‌ای پر از درختان زیبای بلوط، کشتزارهای صیفی و حبوبات و در نزدیکی روستای کاکارضا خودنمایی می‌کند که در دامنه کوه‌های الشتر واقع‌شده و وجود دره‌های پر آب، گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار بر زیبایی منطقه افزوده است.
در روبروی آبشار منظره بسیار زیبایی از درختان سرو و بلوط بر پهنه زیبای دشت چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، در طول مسیر نیز سیاه‌چادرها و رمه‌های بزرگ عشایر بر دامنه پرسخاوت زاگرس دیده می‌شوند.
منطقه نمونه گردشگری گلهو، ییلاق عشایر روستا است که به‌ عنوان کمپینگ گردشگری عشایری توسط سازمان میراث، صنایع‎دستی و گردشگری مورداستفاده قرار می‎گیرد.

** هفت مدرسه در شهرستان سلسله برای اسکان مسافران نورزی آماده شده است
رئیس آموزش و پرورش سلسله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: هفت مدرسه در شهرستان سلسله برای اسکان مسافران نورزی آماده شده که چهار مدرسه از آن ها در شهر الشتر، یک مدرسه در روستای سیاهپوش از توابع بخش مرکزی و 2 مدرسه نیز در بخش فیروزآباد قرار دارند که در مجموع دارای 23 اتاق برای اسکان مسافران هستند.
محمد علیجانی با اشاره به اینکه 2 مدرسه عفاف و علامه طباطبایی در شهر الشتر در سطح مدارس درجه یک برای اسکان مسافران نوروزی شهرستان هستند، عنوان کرد: تمامی ستادهای اسکان شهرستان مجهز به فرش، یخچال، مایحتاج بهداشتی، اجاق گاز و حمام هستند.

** شهرستان سلسله بیش از 400 اثر تاریخی دارد
فرماندار سلسله نیز با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری منطقه، اظهار کرد: این شهرستان بیش از 400 اثر تاریخی، فرهنگی، معنوی و چشم اندازهای طبیعی دارد که تاکنون 217 اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
قدرت الله فلاح نژاد با بیان اینکه نمادسازی شهرستان و معرفی آن به مردم ایران از جمله اهداف مجموعه مدیریتی شهرستان است و در این رابطه همگرایی قابل ‌توجهی وجود دارد، عنوان کرد: این شهرستان با برخورداری از ظرفیت های مهم و جاذبه های زیاد طبیعی، تاریخی و باستانی می تواند مکانی مناسب برای جذب گردشگران باشد.
فلاح نژاد افزود: جاذبه های تاریخی و طبیعی، بازارچه صنایع دستی شهرستان، آب و هوای مطلوب و مردمانی خون گرم و مهمان نواز می تواند انگیزه ای مضاعف برای مسافران باشد تا در ایام نوروز سفری به بهشت لرستان داشته باشند.
به استان لرستان که سفر کردید گردش در شهر زیبای الشتر، بهشت لرستان را از دست ندهید.
شهرستان سلسله با 75هزار نفر جمعیت یکی از شهرستانهای استان لرستان است که مرکز آن شهر الشتر است.
این شهرستان از شمال به شهرستان دلفان، از جنوب به شهرستان خرم آباد و از شرق به شهرستان بروجرد محدود است.
مهمترین اخبار لرستان، ایران و جهان را در کانال اخبار ایرنا لرستان به نشانی @IRNALORESTAN در 24 ساعت شبانه روز دریافت کنید.
7265/6060

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال