پنج آمادگاه برای مبارزه با آفت ملخ در کشور ایجاد شد

خرم آباد - ایرنا - مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پنج آمادگاه در مناطق مختلف کشور ایجاد و برای مبارزه با آفت ملخ آمادگی دارند و مناطق را زیرپوشش قرار می دهند.

به گزارش ایرنا سعید معین روز چهارشنبه در گردهمایی عوامل اجرایی شبکه مراقبت سن غلات در سالن همایش سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: آمادگاه جنوب کشور در شهرستان جیرفت استان کرمان قرار دارد و برای مبارزه با ملخ امکانات لازم برای پوشش 25 تا 30 هزار هکتار را دارد.
وی بزرگترین مشکل ایران را مبارزه با ملخ های بومی به خصوص ملخ مراکشی دانست و گفت: پارسال در استان های شمالی کشور چیزی حدود 70 هزار هکتار در مزارع با این نوع ملخ مبارزه کرده ایم.
معین با اشاره به مبارزه با انواع ملخ ها در حدود 130 هزار هکتار زمین کشاورزی کشور در سال گذشته افزود: آمادگی لازم برای مبارزه با حمله احتمالی ملخ ها در 80 تا 100 هزار هکتار از مزارع در کشور را داریم که برای آمادگی بیشتر آموزش های لازم را به کشاورزان داده ایم.
وی گفت: ملخ آفتی است که به صورت های مختلف حمله می کند و با توجه به استقرار در کشور یمن با وزیدن باد می تواند به کشور ما وارد شود.
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به هشت میلیون و 800 هزار هکتار خرید گندم در سال گذشته گفت: میزان سن زدگی گندم در کشور شش دهم درصد بوده است.
وی افزود: با توجه به ریزش سن در استان های جنوبی در سال گیاهی 96، مبارزه با شیوع این آفت در لرستان و مناطق گرمسیر آغاز شده است.
وی ادامه داد: سن زدگی گندم در کشور یک درصد خرید بوده که امید است با تلاش بیشتر جهاد کشاورزی استان ها و کشاورزان در زمان مناسب این دغدغه کمتر شود.
معین گفت: کشاورزان به توصیه های کارشناسان در زمان مناسب برای مبارزه با آفت ها توجه کنند.
وی هدف از مبارزه با آفات را جلوگیری از خسارات احتمالی آفت ها در مزارع عنوان کرد و افزود: به دلیل کاهش بارندگی نسبت به سال های گذشته وضعیت گندم مناسب نیست.
وی افزود: امیدواریم با تلاش مدیران در بخش کشاورزی و توجه کشاورزان به توصیه کارشناسان در زمان مناسب ضمن مبارزه با آفت ها، راندمان تولید افزایش یابد.
معین اظهار کرد: در صورتی که بتوانیم از خسارات آفت ها جلوگیری کنیم حدود 25 تا 30 درصد به راندمان تولید محصولات اضافه خواهد شد.

** کاهش میزان سن زدگی گندم توسط کشاورزان لرستانی قابل تقدیر است
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در این گردهمایی گفت: کاهش میزان سن زدگی گندم در لرستان توسط کشاورزان برای ارایه گندم با کیفیت قابل تقدیر است که باید مورد توجه قرار گیرد.
عبدالرضا بازدار با اشاره به وجود بیش از 400 هزار هکتار محصول(آبی و دیم) زراعی در لرستان افزود: لرستان یک استان سن خیز در حوزه گندم است و باید مبارزه با آفات گندم همواره در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در مبارزه با آفات و سن در لرستان انجام شده است، اظهار کرد: سن زدگی گندم در سال گذشته در لرستان کمتر از شش دهم درصد بوده و این میزان تا 2 درصد قابل قبول است.
بازدار بیان کرد: در آستانه فصل مبارزه با آفات هستیم لذا نباید بگذاریم به کشاورزان آسیب برسد و فصل رشد به دلیل کاهش بارندگی ها فصل کوتاهی است.
وی افزود: جهاد کشاورزی اقدامات خوبی برای کیفیت گندم انجام داده اما امسال دستورالعمل خرید گندم نسبت به سال های قبل سختگیرانه خواهد بود که ابلاغ می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: خرید سم پاش از محل منابع توسعه ملی برای استان لرستان برنامه ریزی شده است.
وی حاکم بودن نظم در حوزه مبارزه با آفات را ضروری خواند و افزود: در سال گذشته ٦٩٠ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به سازمان جهاد کشاورزی اختصاص یافت که بیش از ٥٩٠ میلیارد ریال آن برای حوزه دام و طیور هزینه شد.
گردهمایی یکروزه عوامل اجرایی شبکه مراقبت سن غلات با حضور کارشناسان بخش کشاورزی جهت افزایش آگاهی مبارزه با آفات در خرم آباد برگزار شد.
3210/3022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال