ابتلای 45 نفر به سالک و تب مالت در شهرستان پلدختر

خرم آباد - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر گفت: 45 نفر در سال جاری در شهرستان پلدختر به بیماری های تب مالت و سالک مبتلا شده اند .

به گزارش ایرنا ناصر بابایی عصر دوشنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان پلدختر افزود: پارسال 51 نفر در شهرستان پلدختر 51 مورد مبتلا به بیماری تب مالت وجود داشته که امسال تاکنون این آمار به 36 نفر رسیده است.
وی با بیان اینکه سالک جزو بیماری های بومی شهرستان پلدختر است، گفت: سال گذشته 19 فرد مبتلا به بیماری سالک در شهرستان پلدختر وجود داشت که این آمار تاکنون در سال جاری به 9 مورد رسیده است.
رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر کانون بیماری سالک در این شهرستان را روستای سراب حمام عنوان کرد و افزود: کانال وسط این روستا برای مقابله با سالک توسط شبکه بهداشت سمپاشی شده است.
وی اضافه کرد: 2 تن از تعداد مبتلایان به بیماری سالک در پلدختر از شهر، 2 تن از روستای سراب حمام و مابقی متعلق به روستاهای چم گز، مورانی، بیشه زرده، باغ علیا و پاعلم هستند که منازل مبتلایان و چند منزل اطراف آنها سمپاشی می شود.
بابایی گفت: این بیماری از طریق گزش پشه آلوده به انگل به انسان منتقل می شود که هرساله کانون این بیماری سمپاشی می شود.
وی در خصوص بیماری ایدز و راه های انتقال آن اظهار کرد: بیماری ایدز از طرق مختلف از جمله انتقال خون، تزریق مشترک و تماس جنسی منتقل می شود که امسال شیوع موج سوم بیشتر شده است.
رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر مشکل عمده بیماران ایدزی را پایین آمدن سطح ایمنی بدن آنها در مقابل انواع میکروب ها و ویروس ها عنوان کرد و افزود: وقتی سطح ایمنی در بدن این بیماران پایین بیاید نمی توانند در مقابل ویروس ها و باکتری ها مبارزه کنند که منجر به فوت مبتلایان می شود.
وی خاطر نشان کرد: این بیماری درمان قطعی ندارد اما تنها راه مقابله با آن تجویز دارو به منظور بالا بردن سطح ایمنی بدن در مقابل ویروس ها و باکتری ها است.
وی مهم ترین و بیشترین بیماری هایی که روی بیماران ایدزی تاثیر بیشتری دارند را سل و عفونت های قارچی عنوان کرد و افزود: خدمات پزشکی و تجویز دارو به بیماران ایدزی موجب شده که فرد بیمار طول عمری برابر با یک فرد عادی داشته باشد.
معاون فرماندار پلدختر نیز در این نشست گفت: متاسفانه بیماری ایدز از طریق برخی از رفتارهای غیر اخلاقی در انسان ها شیوع پیدا می کند که این امر دعوت نامه ای برای حضور این ویروس در بدن می باشد.
علیرضا ملکشاهی افزود: برای مقابله با شیوع این بیماری باید سطح تدین، فرهنگ دینی و انجام رفتارهای درست را در افراد افزایش داد.
وی مهم ترین راه پیشگیری از گسترش بیماری جهان شمول ایدز را فرهنگ سازی، اطلاع رسانی درست و پیشگیری دانست.
وی و از تمام دستگاه های دولتی به ویژه بخشداری ها و دهیاری ها خواست که با شبکه بهداشت شهرستان را همکاری کنند و آمار تب مالت و سالک را ارایه داده و در مکان یابی بیماری سالک تلاش کنند .
شهرستان پلدختر در 120 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان لرستان واقع شده است.
آخرین اخبار و رویدادهای استان لرستان، ایران و جهان علاوه بر سایت ایرنا لرستان در کانال تلگرامی @irnalorestan نیز منتشر می شوند.
7272/3022
خبرنگار: فاطمه مهرابی ** انتشاردهنده: احسان کردی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال