تکذیب خبر خسارت زلزله به قلعه فلک الافلاک خرم آباد

خرم آباد -ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: زلزله شب گذشته هیچگونه خسارتی به قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد وارد نکرده است.

غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:بلافاصله پس از وقوع زلزله مسئولان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی لرستان از این این اثر ارزشمند تاریخی بازدید کردند.
وی افزود: پس از بررسی های بعمل آمده توسط کارشناسان از عدم خسارت به قلعه تاریخی فلک الافلاک بر اثر زلزله شب گذشته اطمینان حاصل شد.
برخی از سایت های خبری لرستان از بروز خسارت به این اثر تاریخی پس از وقوع زلزله خبر داده بودند.
قلعه تاریخی فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و در مرکز شهر خرم آباد واقع که از این اثر در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت، دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و قلعه فلک الافلاک یادشده است.
این اثر از یادگارهای شهر کهن شاپور خواست و بنای اولیه آن به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی برمی گردد.
موزه قلعه فلک الافلاک پس از ثبت در فهرست آثار ملی کشور، موزه فلک الافلاک نام گرفته و شامل بخش های مردم شناسی، هنرهای سنتی و باستان شناسی می شود.
در تالار موزه مردم شناسی، عکس ها و ماکت های کوچک و بزرگ متعددی از شیوه ها و رسوم گوناگون زندگی مردان و زنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است.
وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزارو300 مترمربع، شامل هشت برج، 2 صحن و 300 جان پناه است که ارتفاع بلند ترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و از سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک در ساخت این اثر استفاده شده است.
زلزله هفت و سه دهم ریشتری شب گذشته در استان کرمانشاه تاکنون منجر به کشته شدن 141 نفر در این استان شده است.
7274/6060
خبرنگار:مریم نریمانی**انتشاردهنده:محمد علیدوستی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر