آغاز عملیات تکمیلی سد آبسرده بروجرد

بروجرد - ایرنا - عملیات تکمیلی سد آبسرده بروجرد روز پنجشنبه در آیینی با حضور استاندار لرستان، نمایندگان بروجرد در مجلس و فرماندار این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگارایرنا معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد در این آیین گفت: سد آبسرده تاکنون 29 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل نیازمند سه هزارمیلیارد ریال اعتباراست.
علی کورانی فر افزود: آب یکی از با ارزش ترین نعمت های خداوند در طبیعت، مایه حیات وعنصر توسعه است براین اساس باید به اندازه مصرف و از اسراف آن جلوگیری شود.
وی بیان کرد: در بروجرد سه رودخانه دائم با خروجی 200میلیون مترمکعب وجود دارد که باید ازآنها درراستای تامین آب شرب شهرستان و بخش کشاورزی استفاده کرد.
کورانی فر اظهارکرد: احداث سد شهید بروجردی برای تامین آب شرب بروجرد و مصارف صنعتی یک ضرورت است، وباید مورد توجه مسئولان ارشد استان وکشور قرار گیرد.

** سد آبسرده در زمان مشخص شده به بهره برداری برسد
نماینده مردم بروجرد درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افتتاح بسیاری ازطرح ها براساس برنامه مشخص شده به تعویق می افتد گفت: عملیات احداث سد آبسرده بروجرد باید براساس زمان بندی پیش رفته و در زمان مشخص شده به بهره برداری برسد.
عباس گودرزی افزود: درایران به لرستان ظلم می شود، دراستان نیز به شهرستان بروجرد ظلم شده است.
وی با انتقاد از اینکه چرا نباید یک طرح براساس برنامه تعیین شده افتتاح شود اظهارکرد: عدم بهره برداری به موقع از طرح های موجب از بین رفتن اعتماد عمومی جامعه می شود.
نماینده مردم بروجرد واشترینان درمجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیمانکارعملیات اجرایی سد آبسرده را با تمام توان خود آغاز کند ومسئولان ونمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری های خود را در راستای تخصیص اعتبار انجام خواهند داد.
گودرزی اضافه کرد: پیمانکارباید براساس زمان بندی مشخص شده در برنامه کار احداث سد ابسرده بروجرد را انجام دهد.

** عملیات احداث تصفیه خانه آب شرب وکشاورزی بروجرد آغاز شود
دیگر نماینده مردم بروجرد واشترینان در مجلس شورای اسلامی در این آیین گفت: احداث تصفیه خانه آب شرب وکشاورزی در بروجرد ضروری است براین اساس باید این طرح نیز به صورت همزمان با احداث سد آبسرده در دستور کارقرار بگیرد.
علاالدین بروجردی افزود: تلاش های بسیاری شد تا برای تکمیل این طرح قرارگاه خاتم الانبیا وارد عمل شود اما به دلایلی این کار صورت نگرفت.
وی اضافه کرد:قرارگاه خاتم الانبیا بیش از 200 هزار میلیارد ریال بابت کارهای عمرانی از دولت طلب دارد و در بسیاری از طرح ها که افتتاح شده هنوز پولی دریافت نکرده است.
نماینده مردم بروجرد اظهارکرد: پیمانکارسد آبسرده باید با یک حرکت و روحیه جهادی در سه شیفت کاری وارد عمل شود و از همه ظرفیت ها وامکانات برای پیشبرد عملیات اجرایی این طح مهم استفاده کند.
بروجردی اضافه کرد: بروجرد همچنان دراستان لرستان مظلوم است و با توجه به این که تا کنون 6 سد در استان ساخته شده هنوزیک سد در این شهرستان به بهره برداری نرسیده است.
وی تاکید کرد: تکمیل این سد باید در اولویت کاری دستگاه مربوطه قرار گیرد وامید است مسئولان در این راستا تلاش های لازم را به عمل آورند.
مشاور شرکت نصر حمزه نیز در این آیین گفت: این طرح در سال های اخیر روند کندی داشته وتورم و گرانی هم به آن اعمال شده و تا کنون 29 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمد مبینی افزود: سد آبسرده بروجرد 60 میلیون متر مکعب مخزن دارد و تونل های انحرافی آن نیز زده شده وباید بدنه آن ساخته شود.
به گفته وی در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز این طرح ظرف مدت سه سال به بهره برداری رسیده و آب بروجرد با بالاترین کیفیت تامین می شود.
مبینی ادامه داد: پیمانکار قبلی به دلایلی دراجرای این طرح زیان دهی داشته و با مشکلاتی روبرو شده که پس از طی مراحل قانونی اجرای این طرح به شرکت نصر حمزه محول شده است.
وی تاکید کرد: شرکت جهاد نصر حمزه درکل کشور 10 سد در دست تکمیل دارد.
به گفته مبینی با توجه به این که در بسیاری از طرح جهاد نصر از کارفرما طلب دارد ولی عملیات تکمیلی سد آبسرده بروجرد را با اعتبار100 میلیارد ریال در2 شیفت کاری آغازکرده است.
به گزارش ایرنا درعملیات اجرایی قرارداد تکمیلی سد آبسرده استاندارلرستان، نمایندگان مردم بروجرد واشترینان درمجلس شورای اسلامی، مدیرکل امورآب منطقه ای لرستان و جمعی ازمسئولان ادارات استانی وشهرستانی حضورداشتند.
سد مخزنی آبسرده در استان لرستان ودر 16 کیلومتری شهرستان بروجرد درمحور ارتباطی بیرانشهر به بروجرد حال احداث است.
عملیات احداث این سد سال88 آغاز شده وتاکنون نیز در حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
/7273/ 6052 خبرنگار:آمنه صارمی** انتشاردهنده: مقداد بهاروند احمدی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال