آهوی گریزپا - صفدر علیدوستی *

می گویند سرمایه آهوی گریز پا و محتاطی است که آرام و قرار نمی گیرد جز در جایی که مطمئن باشد کوچک ترین خطری تهدیدش نمی کند.

آهوی گریز پای سرمایه با مانع تراشی ها و داد و فریادهای گوش خراش هم میانه خوبی ندارد لذا در جایی آرام می گیرد که همه چیز برایش مهیا باشد.
بیکاران را هم می توان همانند آهوی گریزپا تصور کرد که از خیل مشکلات رمنده می شوند .
استان لرستان بر اساس آمارها رتبه نخست بیکاری در کشور را دارد استانی که سرشار از منابع خدادادی است ولی به دلیل اینکه این استعدادهای بالقوه، بالفعل نشده اند، شاهد آمار بالای بیکاری در این استان هستیم.
بیکاری هم واژه ای که با شنیدن آن معضلات اجتماعی دیگری نظیر فقر ، اعتیاد ، طلاق ، فساد و خودکشی در ذهن ها تداعی می کند، ناهنجاریهایی که اگرچه بیکاری دلیل اصلی بروز اغلب آنها نیست اما می تواند در جهت فراهم شدن زمینه های وقوع آنها نقش غیرقبل انکاری داشته باشد.
بر اساس آمارها استان لرستان دارای 140 هزار نیروی تحصیل کرده بیکار است که اگر امکان بکارگیری آنها در استان وجود نداشته باشد همانند آهوی گریزپا ترجیح می دهند که استان را ترک کنند و به جایی بروند که امکان کارکردن برای آنها وجود داشته باشد.
جوانانی که با بهره مندی از دانش و تخصص مناسب از سرمایه های مهم و عظیم رشد و توسعه استان و کشور هستند.
اما برای رفع عمده ترین مشکل استان لرستان که معضل بیکاری است سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز نیاز است زیرا که دولت به تنهایی قادر به رفع این معضل نخواهد بود.
در استان لرستان برای رفع معضل بیکاری باید سالانه چهار هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری شود که کل اعتبارات دولتی در بخش عمرانی و توسعه زیرساخت ها در یکسال به 1000میلیارد تومان هم نمی رسد پس نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی به خوبی احساس می شود.
گرچه جذب سرمایه‎گذاری بخش خصوصی و جلوگیری از پروژه‎هایی که فاقد برنامه‎ریزی و مطالعه کافی است از اولویت‎های کاری مدیریت اجرایی لرستان است اما باید به سرمایه گذار نیز این اطمینان داده شود که استان لرستان برای سرمایه گذاری محلی امن است.
اما چرا مسوولان آنگونه که باید بر روی این نکته که لرستان یکی از پنج استان امن و بدور از تنش کشور محسوب می شود مانور نمی دهند و تبلیغ نمی کنند.
متاسفانه مشکل فعلی استان در این حوزه باور فکری و روانی امنیت در سطح جامعه است.
لذا باید تفکر منفی که نسبت به لرستان وجود دارد تغییر کند و لرستان را به عنوان لرستان با همه ظرفیت ها و پتانسیل های آن به سرمایه گذاران معرفی کرد.
باید به سرمایه گذار بگوییم که بسیاری از زیر ساخت های مورد نیاز این بخش از جمله فرودگاه، راه آهن، آزادراه و سدها در این استان اجرا شده و یا در دست اقدام است.
باید گفت که سرمایه گذاران بخش خصوصی در صورت سرمایه گذاری در این استان از معافیت های مطلوبی برخوردار خواهند شد.
هزاران باید دیگر که به نظر می رسد باید گفته شود تا همسایه هایی که منتظر فرار این آهوی گریزپا هستند دامی برای آن نگسترانند.
رییس ایرنا مرکز خرم آباد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال