بقعه امامزاده جعفر بروجرد، آماده استقبال ازمسافران نوروزی است

بروجرد - ایرنا - بقعه امامزاده جعفر بروجرد یکی از بناهای تاریخی شهرستان بروجرد است که همه ساله میزبان زایران و مسافران نوروزی است.

به گزارش ایرنا مجموعه امامزاده جعفر در شرق شهر بروجرد قرار دارد و شامل بقعه امامزاده جعفر، بقعه دوخواهران و آرامگاه های عمومی و خصوصی است.
ساختمان اصلی، معروف به بقعه امامزاده جعفر از آثار دوران سلجوقی است که گنبدی مخروطی شکل بالای ضریح دارد.
تعمیرات و تغییراتی در دوره ایلخانی در این مجموعه ایجاد شد؛ این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است و یکی دیگر از نمونه های آن آرامگاه دانیال نبی در شهرستان شوش است.
برخلاف گنبدهای دایره ای شکل که مشخصه بناهای اسلامی است گنبد امامزاده جعفر به یک مخروط بلند شبیه است که مانند کلاه های قدیمی ایرانیان می باشد.
مقبره اصلی این امامزاده هشت ضلعی است و اندازه کل زیربنای آن ۲۲ در ۲۰ متر و ارتفاع گنبد آن از سطح زمین نزدیک به ۲۵ متر است.
طبقات بقعه یک دست و سالم هستند ولی نمای اطراف حرم، اصالت معماری اصلی را از دست داده و به مرور زمان از نظر کالبد ظاهری تغییر کرده است.
درگاه ورودی مقبره دارای دو نشیمن است که با کاشی های عصر صفوی و قاجاری مزین شده است؛ این درگاه، دری کنده کاری شده از جنس چوب به اندازه ۵/۱ در ۲ متر دارد و بر حاشیه آن آیاتی از قرآن حک شده است.
کنده کاری و منبت کاری روی لنگه های در و حاشیه آن زیبایی فراوانی دارد و شاهکاری از هنر دوره صفوی است.
زنجیر نفیسی از جنس نقره بر در چوبی ساختمان امامزاده قرار داشت که متاسفانه به سرقت رفت.
در کناره درگاه، سنگ قبری از مرمر به اندازه ۳۸ در ۵۰ سانتیمتر بر دیوار نصب شده که بر حاشیه آن آیاتی از قرآن به طور برجسته کنده کاری شده است؛ این سنگ قبر به بانویی به نام شاخاتون تعلق دارد.
در وسط حرم، ضریحی از چوب و ورشو قرار دارد.
اصل قبر در طبقه زیرین است و شش پله از کف حرم پایین تر است که اتاق آجری سردابه آن به بلندی سه متر ساخته شده و اندازه آن ۳/۱۰ در ۷۰/۲ متر می باشد.
دروازه غربی، ورودی اصلی امامزاده به حساب می آید که در گذشته آن را از طریق بازارچه ای به کوی دانگه بروجرد وصل می کرده است.
سر در فعلی گویا در دوره قاجار تعمیر یا بنا شده است.
در شرق بنای اصلی، بقعه ای متبرک به نام دوخواهران وجود دارد که تاکنون مورد پژوهش کارشناسانه قرار نگرفته است اما مردم بروجرد توجه ویژه ای نسبت به زیارت این بنا دارند. این بنای آجری گرد و فاقد ظرافت های معماری است.
صحن جنوبی و شرقی امامزاده جعفر بروجرد، گورستانی عمومی است که در گذشته، شرقی ترین بخش شهر به حساب می آمده و مجاور دیوار قلعه شهر بوده است.
دیوار قلعه باستانی بروجرد تا اواسط دهه شصت بر جا بود ولی متاسفانه بدون در نظرگیری وجهه تاریخی آن توسط شهرداری تخریب و دیوار جدیدی به جای آن بنا شد.
برخی سنگ قبرهای این گورستان قدیمی بوده و صدها سال قدمت دارند که نگهداری از آنان ضروری است.
همچنین آرامگاه خصوصی جالب توجهی در شرق بقعه اصلی قرار داشت که کم کم تخریب شد. در میان افراد مدفون در این محل، شاعران و عالمان مذهبی متعددی دیده می شوند که مشخصه آنها سنگ قبرهای نفیس با نوشته های عربی است.
چند چنار قدیمی در صحن امامزاده جعفر قرار دارد که سن آنها را چند صد سال تخمین می زنند؛ قدمت و بزرگی این چنارها در بروجرد به مثل تبدیل شده است. البته باید گفت بعضی از این چنارها قطع و فقط تنه آنها به ارتفاع دو تا سه متر باقی مانده است.
در مورد فرد مدفون در امامزاده نظرات گوناگونی هست.
افراد محلی آن را فرزند یا فرزند زاده امام موسی کاظم(ع) می دانند اما براساس نوشته های معتبر، نام اصلی صاحب قبر، ابوالقاسم جعفر بن الحسین بن علی بن الحسن المکفوف بن الحسن الافطس بن علی اصغر بن الامام علی بن الحسین (ع) می باشد که با این حساب نسب وی به امام چهارم، زین العابدین (ع) می رسد.
بنای امامزاده جعفر با حواشی و متعلقات آن، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی در درون شهر بروجرد است و جا دارد که مورد توجه و تحقیق بیشتر قرار گیرد.
تعمیرات غیر کارشناسی، رطوبت و خانه سازی در اطراف حرم، خسارات شدیدی به این بنای دیدنی وارد آورده است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد در خصوص جایگاه این امامزاده در بین مردم این شهرستان گفت: این بنای تاریخی و مذهبی همواره بین مردم شهرستان و زایران از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار بوده و مکانی مناسب برای برپایی آیین های مختلف دینی و مذهبی است.
حجت الاسلام رضا گودرزی افزود: هر سال در ایام عید برنامه های مختلفی از جمله آیین تحویل سال، طرح آرامش بهاری، نمایشگاه و برنامه های مختلف دینی و فرهنگی در بقاع متبرکه بروجرد برگزار می شود.
وی گفت: بیش از 20 هزار زایر و مسافر نوروزی هر سال در ایام نوروز از امامزاده جعفر دیدن می کنند.
بنای امامزاده جعفر (ع) بروجرد که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در همه ایام سال مورد توجه و احترام شهروندان بروجردی و مسافران است.
6052/3022/6001

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال