ˈتق تقهˈ سرگرمی درد سر ساز

بروجرد- امروزه بازی با تق تقه هم گیر شده و صدای این سرگرمی درد سر ساز در اکثر نقاط شهر و روستا شنیده می شود.

به گزارش ایرنا ، بازیها نماد خلاقیت فردی و گروهی اقوام مختلف است، بازی های محلی گنجینه های تاریخی هستند که بسیاری از آنها در سینه های پر از خاطره مردان کهن این سرزمین نقش بسته است.
هر بازی، بخشی از یاد و یادگارهای کودکی و جوانی مردم را تشکیل می دهد، در شهرستان بروجرد نیز بازیهای بسیاری از قدیم رایج بوده که برخی از آنها امروز از رونق افتاده است و متاسفانه در حال فراموشی می باشد.
فرهنگ و تمدن هر نسلی نشأت گرفته از آداب و سنن نیاکان و پیشینیان آن می باشد و پایه و اساس اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی هر ملتی ریشه در اعتقادات و مسائل فرهنگی و اجتماعی اجداد آن سرزمین دارد و پرداختن به سنن و رسوم گذشتگان می تواند ریشه های فرهنگی و اجتماعی اقوام و ملتهای مختلف این سرزمین پهناور را برای نسل حاضر بازگو نموده و خلق و خو و روحیات آنان را زنده کند.
با مروری بر گنجینه های تاریخی شهرستان بروجرد که بسیاری از آنها در سینه های پر از خاطره مردان کهن این سرزمین نقش بسته، و تبلور شیرین آن دوران را در چشم پدر بزرگانی که در بازگو کردن هر جمله از خاطرات بازیهای محلی و دوران جوانی خود آهی می کشیدند و شیرینی آن را زیر لب مز مزه می کرند؛ می توان به راحتی احساس کرد.
امروزه در شهرستان بروجرد دیگر از جنب و جوش های کودکان و نوجوانان مانند گذشته خبری نیست بازی های کم تحرک جای بازی های بومی شهرستان را گرفته و این روزها سرگرمی و بازی رایج در این شهرستان، وسیله ای که اکثر مردم آنرا به نام ˈتق تقهˈ می شناسند که از دو گوی و یک بند ( آونگ ) تشکیل شده است اسباب بازی دست پیر و جوان و کودک شده است و جای بازی های محلی را گرفته است.
صدای این اسباب بازی نه تنها گوش خراش است بلکه باعث نارضایتی خانواده و حتی باعث نارضایتی شهروندان شده است.
این بازی عوارضی از جمله کم تحرکی، بروز ناراحتی های عصبی و خشونت را در بر دارد.
یک خانم بروجردی می گوید: پسر و دختر نوجوان من به حدی به این بازی وابسته شده اند که برخی اوقات در موقع صرف غذا نیز تق تقه در دست آنان است.
ˈ مریم گودرزیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بازی دارای سر و صدای زیاد است و برخی اوقات موجب نارضایتی همسایه ها می شود.
وی اظهار داشت: مدتها تلاش کردم تا برای این بازی که امروزه هم گیر شده است جایگزینی پیدا کنم ولی با توجه به زندگی ها مدرن امروزه موفق نشدم.
وی اضافه کرد: فکر می کنم محیط مدرسه و اجرای بازی های دسته جمعی و بانشاط بتواند اعتیاد بچه ها به این بازی را از بین ببرد.
یک مدیر مدرسه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دراین باره گفت: بهترین مکان برای شروع و انجام دوباره بازی های بومی و محلی، مدارس و حتی مسابقات محله ای است و به هزینه زیادی هم نیاز ندارد و فقط شرط احیای جدی و دوباره آن برنامه ریزی است.
ˈ احمد طاهریˈ افزود: مدیران مدارس می توانند با ایجاد مسابقات بومی و محلی، حرکت به سمت شناسایی و انجام بازی های بومی محلی گذشته را به نوعی آغاز کنند.
وی اظهار داشت: احیای بازی های بومی، محلی بعنوان ورزش های محلی می تواند در شناساندن فرهنگ قدیم و اصیل ما و همچنین پیوند نسل جدید با نیاکان بسیار مفید باشد.
وی اضافه کرد: بازی تق تقه در بین دانش آموزان دارای جذابیت زیادی است و به دلیل اینکه آوردن این وسیله به مدرسه ممنوع است هر روزه تعداد زیادی از این وسیله بازی از دانش آموزان جمع آوری می شود.
وی بیان کرد: خانواده ها با کنترل فرزندان خود و آگاهی دادن آنان باید جلوی آسیبهای مخرب این وسیله را بگیرند.
وی تصریح کرد: اکثر پدران و مادران نیز از گسترش این بازی درد سر ساز در بین فرزندان خود احساس نارضایتی می کنند.
7190/542

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال