سایت تاریخی سرخ دم لکی، نمادی از تاریخ چندین هزارساله لرستان

خرم آباد - اشیا باستانی کشف شده از محوطه تاریخی سرخ دم لکی شهرستان کوهدشت در دامنه کوه کر شوراب، نمادی از تاریخ و تمدن چند هزار ساله دیار لرستان است.

به گزارش ایرنا، اشیا باستانی کشف شده در این منطقه تاریخی به لحاظ ارزش باستانی و فرهنگی بسیاری که دارند، امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های تاریخی دنیا شده است.
این سایت بزرگ باستانی که به واسطه قرمز بودن خاک منطقه، به سرخ دم معروف شده برای اولین بار در سال 1938 میلادی در کاوش های یک هیات باستان شناسی به سرپرستی دکتر اریک اشمیت کاوشگر منطقه تخت جمشید کشف شد.
دراین عملیات باستان شناسی و حفاری که 25 روز طول کشید، نتایج بسیار مهمی بدست آمد که موجب رمزگشایی از بسیاری ابهامات تاریخ تمدن و زیست بشر اولیه شد.
دراین کاوش آثاری از بنای تاریخی موسوم به نیایشگاه کشف و بدست آمد که وجود نمونه های زیادی از اشیای مفرغی تاریخی منطقه لرستان از آن جمله هستند.
از جمله یافته های مهم این عملیات کاوش که در حوزه فرهنگ زاگرس مرکزی انجام شد، سایت تاریخی سرخ دم لری و یک معبد است که براساس نتایج این عملیات تاثیر هنر آشوری به واسطه شیوه و سبک معماری و آثار کشف شده در آن نمایان شد.
این محوطه باستانی مربوط به سده های پنجم تا هفتم قبل از میلاد است که به دوران مفرغ مشهور شده، این محوطه در حال حاضر در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.
7271/1625

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال