کاروانسرای گوشه شهنشاه لرستان، میراثی بجا مانده از دوره صفویه

خرم آباد- کاروانسرای گوشه شهنشاه بنای تاریخی بجای مانده از دوره صفویه از جمله آثار تاریخی ثبت شده استان لرستان در فهرست میراث ملی است که در جنوب شهر خرم آباد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، این کاروانسرا در کنار مقبره شجاع الدین خورشید سر سلسله اتابکان لر کوچک واقع شده و به همین علت نیز نام ˈشهنشاهˈ یا ˈشینشاهˈ برآن نهاده شده است.
وجود باغ های انار و انگور دراین بنای تاریخی به عنوان ویژگی مثبت و بارز این بنا را به منطقه ای مناسب برای گردشگری و تفریح تبدیل کرده و از همین رو به آن دره گوشه یا شهنشاه نیز گفته می شود.
این بنای تاریخی در 20 کیلومتری شهر خرم آباد و بر سینه کوه ˈهشتاد پهلوˈ واقع شده که به همین دلیل چشم انداز زیبای از دشت ˈکره گاهˈ و ˈدره خرم آبادˈ و رودخانه های منطقه را به خود اختصاص داده است.
کاروانسرای گوشه شهنشاه در روستای گوشه خرم آباد دارای یک هزار و 265 مترمربع مساحت است که در مسیر شاهراه قدیمی لرستان به خوزستان بنا شده و در قدیم محل مناسبی برای استراحت کاروانیان بوده است.
صحن این بنای تاریخی 25 متر در 12 متر است و با 15 رواق و اتاق نشیمن منطقه وسیعی برای استراحت و اتراق کاروانیان محسوب می شده که هر اتاق به وسیله دیواری به دو قسمت تقسیم شده است.
بخش عقب این بنای تاریخی مخصوص نگهداری چهارپایان و قسمت جلوی آن نیز که به صورت اتاق های 9 مترمربعی است مکان استراحت مسافران و کاروانیان می باشد.
بلندی دیوار این بنا پنج متر است و در گوشه جنوب غربی آن پله های سنگی برای رفتن به پشت بام آن ساخته شده و از دیگر ویژگی ها و مشخصات این بنا می توان به ساختمان آن که از جنس سنگ و گچ است اشاره کرد.
در دوره صفویه و در امتداد مسیر خرم آباد به خوزستان در هر پنج فرسنگ کاروانسرایی جهت اتراق و استراحت کاروانیان ساخته شده که دراین راستا می توان به استراحتگاه های چشمک ، قلعه نصیر ، قلعه اوسر ، قلعه میشوند،قلعه سر وگل،قلعه رزه و چارتا اشاره کرد.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در خصوص اقدامات انجام شده برای حفظ و مرمت این بنای تاریخی می گوید: کار مرمت این کاروانسرا در راستای فعالیت های حفاظتی و حراستی سازمان انجام شده است.
ˈمحمدرضا اسدیˈ افزود: طرح مرمت بنا شامل سبک سازی پشت بام ، برداشتن لایه های کاهگل و خاک کوبیده شده تا رسیدن به طاق بنا ، ریختن دوغاب بر روی قسمت جنوبی پشت بام و آجر فرش پشت بام است.
وی، اعتبار هزینه شده برای مرمت این بنای تاریخی را 730 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این طرح با استفاده از اعتبارات سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان اجرا شده است.ک/4
ف - ا/ 1625

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال