گل مالی آیین ویژه مردم خرم آباد در روز عاشورا

خرم آباد - ماه خون بر شمشیر آمده ماهی که همه مردم و اقشار مختلف مردم پیر و جوان و کودکان، جوانان، نوجوانان و بزرگسالان همه و همه عزادار سیدالشهدا (ع) و 72 تن از یاران باوفایشان هستند.

آری محرم آمده و حزن و اندوه همه جای ایران را فرا گرفته و در هر گوشه ای از شهر خیمه ها و تکیه های عزاداری برپا شده و مردم به عشق امام حسین (ع) و یارانش به عزاداری و سوگواری می پردازند.
در این میان مردم استان لرستان به ویژه شهر خرم آباد آیین های ویژه ای دارند که نمونه آن را می توان گل اندود شدن مردم در روز عاشورای حسینی عنوان کرد.
جوانان این دیار ولایی از روز تاسوعای حسینی همه امکانات را برای برگزاری این آِین خاص آماده می کنند، تکیه گاهها، هیزم ویژه آتش سوزی، حوضچه هایی برای تهیه گل، خاک رس و گلاب از جمله چیزهایی است که در این روز آماده می شود.
در روز تاسوعای حسینی در هر گوشه از شهر که تماشا می کنیم، هیزم ها، حوضچه ها، خاک رس و گلاب آماده است تا صبح روز عاشورا برای تهیه گل و گل اندودشدن مردم مهیا شود.
عصر روز تاسوعای حسینی جوانان عاشق و دوستدار ائمه اطهار (ع) با ساخت حوضچه هایی ویژه تهیه گل خود را برای برگزاری مراسم روز عاشورا آماده می کنند.
روز عاشورا که فرا می رسد جوانان نیمه های شب هیزم ها را آتش زده تا پس از گل مالی افرادی که خود را به گل آغشته می کنند در کنار آتش بدن خودشان را خشک کنند.
در هر گوشه از شهر حوضچه ها و هیزم های آتش وجود دارد و جوانان پس از گل مالی بدن خود را خشک می کنند تا پس از آن به نوحه خوانی و عزاداری بپردازند.
در این میان کودکان، نوجوانان، خردسالان و افراد مسن خود را به گل آغشته می کنند تا به عنوان یک سنت دیرینه در میان مردمان لر، در عزای عزیزانشان به سوگ بنشینند و در روز عاشورا نیز در ماتم امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش اشک بریزند و به عزاداری و سوگواری بپردازند.
پس از گل مالی دسته جات سینه زنی و زنجیرزنی در مناطق شهر به ویژه دانشگاه لرستان و بر سر قبور شهدا تجمع می کنند و به عزاداری می پردازند.
پس از پایان مراسم عزاداری و سوگواری نماز ظهر عاشورا با حضور پرشور عزاداران و سوگواران حسینی در شهرهای مختلف خرم آباد برپا می شود.
630/7268

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال