یخبندان پدیده غالب شب گذشته بیشتر نقاط کردستان بود

سنندج - ایرنا - رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: شبانه روز گذشته همزمان با سومین و چهارمین روز از اردیبهشت ماه جاری، سرما و یخبندان پدیده غالب در بیشتر نقاط این استان بود.

بهرام چاره خواه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 14 ایستگاه از 18 ایستگاه هواشناسی استان دمای زیر صفر درجه سانتیگراد را تجربه کردند که زرینه با منفی چهار درجه سردترین آنها بود.
وی اضافه کرد: در این مدت پس از زرینه، ایستگاه های بهارستان با منفی 3.4 درجه سانتیگراد و سقز با منفی 2.6 درجه سانتیگراد دیگر نقاط سرد استان بودند.
چاره خواه با اشاره به اینکه در این مدت سروآباد با 12 درجه و سنندج با 11 درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین نقاط استان بودند، افزود: در چند روز گذشته دمای استان به صورت میانگین حدود چهار درجه سانتیگراد کاهش داشته است.
رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: روز گذشته این استان در اکثر مناطق شاهد بارش برف به صورت حفیف و پراکنده بود که بیشترین بارش برف و باران در ایستگاه قروه با هفت میلی متر و پس از آن کامیاران با سه و نیم میلی متر گزارش شده است.
وی یادآور شد: همچنین تا اواخر پنجشنبه روند کاهشی دما در استان ادامه دارد و پیش بینی می شود به صورت میانگین دمای هوا به نسبت سردترین زمان امروز یک درجه کاهش داشته باشد.
چاره خواه گفت: تا روز شنبه نیز پایداری هوای استان ادامه دارد و پیش بینی می شود دمای هوا در هفته آینده روند افزایشی به خود بگیرد.
وی استفاده از آتش دودزا و انجام آبیاری بارانی در باغات و مزارع و توت فرنگی، بستن دریچه های تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ خوراکی ، پوشاندن تنه درختان جوان ، خودداری از انجام هرس سنگین درختان، عدم انجام هر گونه خاکورزی در باغات به جهت حفظ ذخیره گرمایی خاک را از جمله توصیه های هواشناسی در بخش باغبانی اعلام کرد.
وی افزود: توصیه های هواشناسی در بخش زنبورداری نیز جفت کردن کندوها برای پرکردن فضای خالی وسط کندوها، جلوگیری از قرار گرفتن سوراخ پرواز در جهت وزش باد و بارش باران و برف، خودداری از باز و بسته کردن درب کندوها و پوشاندن درب کندوها محکم و با نایلون است.
وی گفت: عملیات محلول پاشی ترکیبات غذایی کامل مانند اسیدآمینه و جلبک های دریایی همراه با عناصر غذایی در مناطقی که مزارع گندم وارد منطقه ساقه دهی شده و ادامه کاشت حبوبات (نخود و عدس)و گلرنگ دیم در وضعیت گاورو از توصیه های هواشنسی در بخش زراعت است.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری از اول مهر 97 تا 19 فروردین 98 (حدود هفت ماه) به صورت میانگین 687 میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با 359 میلی متر مدت مشابه سال گذشته از 97 درصد رشد برخوردار است.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان در مجموعه آمار 30 ساله بیش از 509 میلی متر است که این مقدار 2 برابر میانگین کشوری است.
در سال زراعی 97 - 96 نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین 555 میلی متر بارندگی داشت.
سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.
3034/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال