تولید تنها نماند - ژاله گرگانی*

سنندج - ایرنا - تولید شامل چرخه ای است که با اتکا به چهار محور اصلی دولت، بخش خصوصی، مردم و تولید کننده می چرخد، از این رو برای رونق آن نیازمند حمایت مصرف کنندگان و حامیان بخش دولتی است تا با کیفی سازی، در راه استحکام استقلال کشور گام بردارد.

سال 1398 از سوی رهبر معظم انقلاب به نام رونق تولید نامگذاری شد و براساس ارزیابی کارشناسان اقتصادی ،این شعار و تحقق آن بهترین راه حل برای برون رفت از وضعیت کنونی اقتصادی کشور است.
تحقق این شعار نیازمند همدلی، همراهی و همفکری تمام اقشار جامعه، بخش خصوصی، دولت و مجلس با تولید کنندگان در حوزه های مختلف است تا بلکه بتوان کمر تحریم های اقتصادی که معیشت مردم را هدف قرار داده، را شکست.
در گام نخست وظایف دولت پررنگ تر از بقیه حوزه ها خودنمایی می کند و باید آن را در فراهم کردن شرایط مطلوب برای تولید بررسی کرد تا به آنجا رسید که با رفع موانع تولید در زمینه کاهش مالیات ها و بیمه کارگران، فراهم کردن مواد اولیه مرغوب و جلوگیری از ورود کالاهای خارجی در صورت وجود مشابه داخلی آنها، تولید کننده را تنها نگذاشت.
تسهیلگر بخش اقتصاد در هر کشوری دولت ها هستند و متولی نیز بخش خصوصی است از این رو دولت برای تحقق شعار سال باید بیش از گذشته در راستای فراهم کردن فضای کسب و کار، بسترسازی، توسعه و راغب کردن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری تلاش و در تصمیم گیری ها برای بخش های مختلف اقتصادی از نظرات کارشناسان بخش خصوصی استفاده کند.
بار سنگین رونق تولید نیز بر عهده بخش خصوصی است به صورتی که این بخش باید به اصلی ترین وظیفه خود که تولید با کیفیت و با قیمت مناسب است واقف باشد تا با ایجاد این شرایط مردم را راغب به استفاده از تولیدات داخلی کند و در نتیجه این چرخه موجب رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور شود.
بخش خصوصی در این راستا 'کننده کار' است و نقش آن بر توسعه، پیشرفت و تامین صندوق‌های مالیاتی و بیمه‌ای و ارتباطات خارجی و داخلی به میزانی تاثیرگذار است که در صورت قدرتمند بودن این بخش ها می توان شاهد اقتصادی پویا و فعال در کشور بود.
با گذر از این 2 ستون مهم در رونق اقتصادی به ستون سوم یعنی مردم می رسیم همان ستونی که با حمایتش از تولیدات داخلی می تواند مهمترین نقش را در تحقق شعار سال ایفا کنند.
چه بسا مطرح شدن شعار امسال در راستای ایجاد آرامش بین مردم است از این رو مردم نیز برای تحقق آن موظف به حمایت همه جانبه از تولید داخلی هستند.
اقتصاد ستون هر کشوری برای استقامت و پایداری در مقابل تمام مشکلات است از این رو رونق تولید بهترین بهانه برای این هدف است البته تحقق این شعار نیازمند همفکری و همراهی مردم و دولت با تولید کنندگان و تولید محصولات مرغوب توسط تولید گران است.
با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب بویژه در 10 سال گذشته تمام سال ها را با مضمون اقتصادی نامگذاری کرده اند انتظار می رود دولت و مصرف کننده به عنوان حامیان تولید نسبت به تولیدات با کیفیت داخلی توجه بیشتری داشته و در این زمینه عملگرایی را به شعارگرایی و شعار زدگی ترجیح دهند.
خبرنگار ایرنا مرکز سنندج

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال