تعیین رزق و روزی و تقدیر انسان در شب نیمه شعبان

سنندج - ایرنا - اهل سنت معتقدند در شب نیمه شعبان عمر، رزق و روزی و مُقدرات و اتفاقات یکسال پیش روی هر انسان تعیین می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شب نیمه شعبان هم در میان اهل سنت و هم تشیع از مناسبت های ویژه مذهبی است که آن را جشن می گیرند و به نوعی خود را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده می کنند.
شب نیمه شعبان در میان اهل سنت به شب برات شناخته می شود و مناطق سنی نشین همچون کردستان آداب و رسوم ویژه ای برای این مناسبت دارند.
یکی از روحانیون اهل سنت کردستان در ارتباط با شب برات به خبرنگار ایرنا گفت: برخی از شب ها و روزهای سال همچون روز عرفه و لیالی قدر نزد خداوند تبارک و تعالی ویژه تر و دارای فضیلت و برکات خاصی است.
ماموستا اقبال بهمنی اضافه کرد: شب برات هم یکی از این شب های دارای فضیلت است که اهل سنت معتقدند پروردگار در این شب اجل و عمر، رزق و روزی و مُقدرات و اتفاقاتی همچون حج و نکاح را برای انسان طی سال پیش رو تعیین می کند.
وی با اشاره به اینکه هم در قرآن کریم و هم احادیث پیامبر اکرم (ص) به این شب اشاره شده است، افزود: در یکی از آیات سوره دُخان آمده در این شب مبارک هر امر و دستوری که خداوند متعال قرار داده از هم جدا می شود.
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج اظهار داشت: در این شب پر برکت مردم مناطق سنی نشین از نماز مغرب در مساجد و تکایا سه بار سوره یاسین را قرائت می کنند.
ماموستا بهمنی یادآور شد: اهل سنت نخستین بار را به نیت طول عمر با برکت، دومین بار به نیت کسب رزق و روزی حلال و سومین مرتبه هم به نیت دفع بلا و مصیبت سوره یاسین را می خوانند.
بیشتر مردم استان کردستان شب برات بعد از اقامه نماز مغرب در مساجد و تکایا حضور پیدا می کنند البته عده ای هم در خانه به قرائت سوره یاسین و ذکر و خواندن نماز می پردازند.
هر چند بیشترین جمعیت استان کردستان را اهل تسنن تشکیل داده ولی در اکثر شهرهای آن اهل تشیع هم سکونت دارند که آنها نیز در این شب با برکت همچون دیگر مناسبت های مذهبی آداب و رسوم ویژه فقه خود را انجام می دهند.
اهل تشیع به مناسبت نیمه شعبان که یکی از اعیاد بزرگ محسوب می شود که شب تولد امام زمان (عج) است، نذری می دهند، در مساجد، حسینیه و مهدیه گرد هم می آیند و به دعا و مناجات و مولودی خوانی می پردازند.
9936/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال