رغبت دانش آموزان به تحصیل در رشته ریاضی کاهش یافته است

سنندج - ایرنا - رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه در گذشته اهمیت بیشتری به رشته ریاضی داده می شد، گفت: نبود فرصت شغلی موجب کم رغبتی دانش آموزان به تحصیل در رشته های دانشگاهی مرتبط با ریاضی شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رحمت الله صادقی روز پنجشنبه در چهارمین کنفرانس بین المللی ریاضی و کامپیوتر اظهار داشت: به دلیل نبود فرصت شغلی، امروز شاهد کم رغبتی دانش آموزان مستعد به رشته ریاضی هستیم.
وی با بیان اینکه در بحث هدایت تحصیلی دانش آموزان شاهد هدایت اجباری آنان به رشته های علوم انسانی و ریاضی هستیم، افزود: بیشتر دانش آموزان به رشته علوم تجربی گرایش دارند که زنگ خطری برای کشور است، چرا که شغل و بازار است که دانش آموزان را به سمت رشته ای خاص هدایت می کند.
رئیس دانشگاه کردستان هدف از برگزاری این کنفرانس را ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشی در حوزه ریاضی و کامپیوتر دانست و اضافه کرد: ریاضی به عنوان مادر علوم محسوب می شود و باید بیشتر به این حوزه توجه شود.
صادقی آشنایی دانش آموزان با آخرین دانش روز را از دیگر اهداف این کنفرانس برشمرد و افزود: ریاضی و کامپیوتر از زیربنایی ترین علومی هستند که در دنیای امروز کاربرد بسیاری دارند.
رئیس دانشگاه کردستان تاکید کرد: کامپیوتر در بخش های مختلف علوم ورود پیدا کرده است و در رشته های جدید و بین رشته ای کاربرد دارد.
وی افزود: مریم میزراخانی و کوچر بیرکار 2 نمونه بارز موفقیت در ریاضی بودند که در سال های 2014 و 2018 توانستند جایزه نوبل ریاضی را از آن خود کنند.
صادقی ابراز امیدواری کرد این کنفرانس بستری برای شروع کارهای مشترک علمی باشد تا جوانان با بزرگان این رشته آشنا شوند و جایگاه واقعی فعالان این علوم، در رتبه بندی بین المللی آشکارتر شود.
دبیر چهارمین کنفرانس بین المللی ریاضی و کامپیوتر نیز گفت: 92 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس 2 روزه ارسال شده است که 60 مقاله به صورت شفاهی و پوستر ارائه می شود.
علیرضا عبداللهی اظهار داشت: این کنفرانس در سه دوره قبل به میزبانی دانشگاههای جیهان و چه رمووعراق برگزار شد.

** ریاضی و کامپیوتر کلید همه علوم
رئیس دانشگاه چرمو اقلیم کردستان عراق هم ریاضی و کامپیوتر را کلید همه علوم دانست و تاکید کرد: اگر این 2 رشته توسعه پیدا نکند، در هیچ زمینه ای موفق نخواهیم شد.
صلاح رضا سعید اظهار داشت: دانشگاه چرمو تازه ترین دانشگاه اقلیم کردستان است که در شهر چمچمال واقع شده و طی دوره کوتاهی که از عمر آن می گذرد، دستاوردهای مهمی در عرصه بین المللی داشته است و با بسیاری از دانشگاه ها در زمینه های مختلف همکاری دارد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه چرمو تنها دانشگاهی است که در آن همه رشته ها و دروس مختلف به زبان انگلیسی تدریس می شود، گفت: همین امر موجب توسعه ارتباطات بین الملل و جذب دانشجویان خارجی بیشتر در این دانشگاه شده است.
سعید یادآور شد: از جمله دانشگاه هایی که همواره با آن در ارتباط هستیم دانشگاه کردستان است و همواره به این همکاری مهم افتخار می کنیم.
رئیس دانشگاه چرمو اقلیم کردستان عراق افزود: به دلیل همکاری های گسترده با دانشگاه کردستان، تصمیم گرفته شد که چهارمین کنفرانس ریاضی و کامپیوتر در دانشگاه کردستان و با همکاری این دانشگاه برگزار شود.
سعید، موفق شدن دو ایرانی در دریافت جایزه فیلدز را مایه افتخار دانست و اظهار داشت: این موفقیت نشان می دهد ایرانی ها استعداد های درخشانی در این زمینه داشته اند و همچنان زمینه لازم برای فعالیت در این رشته را دارند.
وی اضافه کرد: امیدواریم برگزاری این کنفرانس آغازی باشد برای همکاری جدی و مستمر علمی دانشجویان و اساتید 2 کشور عراق و ایران تا از این طریق شاهد کسب موفقیت های هرچه بیشتر در این حوزه باشیم.
رئیس دانشگاه چرمو اقلیم کردستان عراق ضمن ابراز خرسندی از همکاری با دانشگاه کردستان، خواستار تداوم و افزایش این همکاری ها در زمینه های مختلف شد.
این کنفرانس روز جمعه 30 فروردین در دانشگاه کردستان به کار خود پایان می دهد.
9937/3034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال