سرعت باد در برخی مناطق کردستان به 65 کیلومتر رسید

سنندج - ایرنا - رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: تندبادی با سرعت 65 کیلومتر بر ساعت در شبانه روز گذشته برخی از نقاط استان را در نوردید.

بهرام چاره خواه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با استقرار هوای ناپایدار بر سطح منطقه از روز گذشته در آسمان کردستان وزش باد قابل ملاحظه بوده بطوری که امروز سرعت آن در قروه، کامیاران و سقز به بیش از 65 کیلومتر در ساعت رسید.
وی افزود: همچنین سرعت باد در شهر زرینه 54 کیلومتر، بانه 33 کیلومتر، سنندج 29 کیلومتر و بیجار 25 کیلومتر برساعت گزارش شده است.
چاره خواه با اشاره به اینکه این وضعیت در استان تا پایان روز پنجشنبه ادامه دارد و احتمال می رود سرعت باد در بیشرین حالت خود در برخی نقاط به 80 کیلومتر برسد افزود: اداره کل هواشناسی با توجه به پتانسیل وزش باد درسطح استان روز گذشته اخطاریه صادر کرده است.
وی اضافه کرد: طبق پایش نقشه های هواشناسی با گذرجریانات ناپایدار از سطح منطقه، پتانسیل وزش باد درسطح استان افزایش می یابد که در بعضی ساعات و به ویژه امروز چهارشنبه وزش باد شدید و بصورت تند باد لحظه ای پیش بینی می شود.
رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: سرعت وزش باد در نواحی مرتفع، شرقی و شمالی استان از جمله قروه، بیجار، زرینه، دیواندره و هزارکانیان نسبت به نواحی دیگر بیشتر است.
وی افزود: کاهش فعالیت های غیر ضروری در فضای باز، خودداری از تردد قایق های تفریحی و ماهیگیری بر روی دریاچه ها و سدها، کنترل ایمنی های مربوط به مقاومت تاسیسات و خطوط انتقال نیرو، عدم سمپاشی و محلول پاشی و خودداری از تردد در مجاورت ساختمان های نیمه کاره، فرسوده و درختان کهنسال از جمله توصیه های ایمنی در این مدت است.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری از اول مهر 97 تا 19 فروردین 98 (حدود هفت ماه) به صورت میانگین 687 میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با 359 میلی متر مدت مشابه سال گذشته از 97 درصد رشد برخوردار است.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان در مجموعه آمار 30 ساله بیش از 509 میلی متر است که این مقدار 2 برابر میانگین کشوری است.
در سال زراعی 97 - 96 نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین 555 میلی متر بارندگی داشت.
سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.
3034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال