هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

سنندج - ایرنا - هفتم آوریل مصادف با 18 فروردین روز جهانی بهداشت است، 71 سال پیش سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع خود را برگزار کرد و دو سال بعد، هفت آوریل به عنوان نخستین روز جهانی بهداشت نامگذاری شد.

این روز در هر سال به شعار و موضوعی در باب سلامتی ساکنین کره زمین مزین می شود، شعار امسال «پوشش همگانی سلامت؛ برای همه، در هر مکان» است.
پوشش همگانی سلامت یکی از اهداف اصلی سازمان جهانی بهداشت است، کلید دستیابی به این هدف آن است که هر کس بتواند به خدمات و مراقبت های بهداشتی که به آن نیازمند است دسترسی داشته باشد.
به عبارتی سازمان جهانی بهداشت اهداف پیشگیرانه را دنبال می کند و این شعار نیز در همین راستا است و در صورتی که خدمات بهداشتی در هر زمان و مکان در دسترس جهانیان باشد دیری نمی پاید که شاخص های سلامت ارتقا یافته و جامعه بی نیازتر از خدمات هزینه بر درمانی می شود.
بر کسی پوشیده نیست که ممکن است ارزنده ترین خدمات درمانی نیز نتواند تن رنجور یک انسان را از خطر مرگ برهاند.

**پوشش فعلی خدمات سلامت ناکافی است
سازمان جهانی بهداشت معتقد است که تمام کشورها گام هایی برای دستیابی به پیشرفت های بهداشتی برداشته اند اما با صراحت اعلام می دارد که هنوز میلیون ها نفر به مراقبت های اولیه بهداشتی دسترسی ندارند.
این سازمان اعلام داشته است که میلیون ها تن مجبورند از میان مراقبت های بهداشتی و دیگر نیازهای روزمره همچون غذا، پوشاک و حتی سرپناهی برای زندگی کردن تنها یکی را انتخاب کنند، بدیهی است که این انتخاب از میان نیازهای اولیه صورت می گیرد.

**روحیه مطالبه گری سلامت
از روز جهانی بهداشت در سراسر جهان به عنوان فرصتی برای جشن گرفتن سلامتی یاد می شود، سلامتی یکی از داشته هایی است که در ادیان مختلف به عنوان یک نعمت تلقی شده است.
علوم پزشکی به اثبات رسانده که دستیابی به این نعمت اتفاقی نیست و هیچ قوم و ملتی نخواهند توانست بدون بهره گیری از این علوم، سلامت خود را تضمین شده بداند چون سلامت تنها در صورتی همه گیر خواهد شد که مردم مطالبه گر آن از رهبران جهان و دست اندرکاران نظام سلامت باشند.

**یک رویداد تبلیغاتی
محور روز جهانی سلامت فعالیت های تبلیغاتی و پویشی (کمپینی) است.
این تبلیغات می بایست عرضه خدماتی عادلانه تر و سالم تر را دنبال کند و بنا نیست که هیچ فرد، گروه یا دولتی از این روز انتفاعی غیر از این داشته باشد.
تمرکز همه جهانیان می بایست بر روی حقوق صلح آمیز و همبستگی برای دستیابی سریع تر به سلامتی بیش از پیش باشد.
متاسفانه در بسیاری از کشور ها این اهداف رنگ می بازد و تنها به برگزاری چند برنامه نه چندان مرتبط با شعار اکتفا می شود.

**دسترسی بدون مشکلات مالی
دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت بدون هرگونه مشکل مالی، یکی از نکات مهمی است که در شعار روز جهانی بهداشت مستتر است.
ذکر عنوان نبود مشکلات مالی به معنای لزوم ارائه خدمات رایگان برای تمام مداخلات پزشکی نیست در واقع سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که اگر مراقبت های اولیه بهداشتی آغاز گردد، سایه این مراقبت ها بر نظام سلامت گسترده شده و روز به روز هزینه های سلامت کاهش می یابد.
این سازمان تاکید دارد که نیازها و ترجیحات افراد، خانواده و جوامع می بایست بر اساس مراقبت های اولیه بهداشتی شکل گیرد.

**ضرورت سرمایه گذاری دولت ها
سازمان جهانی بهداشت عنوان داشته که دولت ها برای بالفعل سازی دانش سلامت در جوامع نیاز به سرمایه گذاری در کیفیت و کمیت اصول مراقبت های اولیه بهداشتی دارند و به عبارتی در شعار امسال به اهمیت آموزش در نظام سلامت کشورها نیز اشاره شده است.
افراد و جوامع باید توانمند و از دانش خود مراقبتی بهره مند باشند تا بتوانند از سلامت خود مراقبت کنند.

**محرومیت نیمی از مردم جهان
نیمی از مردم جهان از خدمات بهداشتی که به آن نیازمند هستند محروم اند این رقم توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است.
تقریبا 100 میلیون نفر به علت اجبار به پرداخت شخصی هزینه خدمات بهداشتی، بشدت تحت فشار فقر هستند و این در حالیست که خدمات فاقد کیفیت کنونی نیز سالانه تریلیون ها دلار خسارت به دولت ها تحمیل می کند.

**بسته مراقبت های اولیه بهداشتی
سازمان جهانی بهداشت مراقبت های اولیه بهداشتی را شامل بسته ای متنوع و مفید دانسته است.
در این بسته غربالگری برای یافتن مشکلات بهداشتی و درمانی، واکسیناسیون، اطلاع رسانی به عموم جامعه درباره آگاهی از نحوه ابتلا و چگونگی پیشگیری از بیماری، برنامه ریزی برای تنظیم خانواده و توانبخشی گنجانده شده است .

**نقش خطیر کارگزاران نظام سلامت
در یک سیستم کارآمد بهداشتی که با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت شکل گرفته است، نقش کارمندان به عنوان عوامل اجرایی این سیستم پر اهمیت است. سازمان جهانی بهداشت معتقد است در صورتی که مراقبت های اولیه بهداشتی فراگیر شود ارتباط عوامل اجرایی نظام سلامت و بیماران توام با اعتماد و شناخت خواهد بود و با شفاف سازی تاریخچه سلامت بیماران دستیابی به درمان سریع و هم هزینه تر میسر می شود.از طرفی افراد می توانند نقش بهتری به عنوان فراگیران آموزش نحوه خودمراقبتی ایفا کنند.
** فرزام معماری مسئول روابط عمومی سازمان انتقال خون کردستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال