290 حلقه چاه آب غیرمجاز در کردستان مسدود شد

سنندج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون 290 حلقه چاه آب غیرمجاز در مناطق مختلف این استان شناسایی و مسدود شده است.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، کامران خرم اظهار داشت: حجم آب برگشتی به آبخوان ها با انسداد این تعداد چاه، 8،4 میلیون متر مکعب است.
وی با بیان اینکه این تعداد چاه مسدود شده بیشتر از برنامه عملیاتی ابلاغی به شرکت است، افزود: براساس برنامه عملیاتی و برش استانی سال 1397 ابلاغی شرکت مدیریت منابع آب ایران، باید در سال جاری تعداد200 حلقه چاه غیرمجاز با حجم آب برگشتی 2.2 میلیون مترمکعب به آبخوان مسدود می شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان یادآور شد: با تلاش شبانه روزی گروه های گشت و بازرسی مستقر در سطح استان تا پایان سال جاری، چاه های غیرمجاز بیشتری شناسایی و مسدود خواهند شد.
خرم با اشاره به اینکه اغلب چاه های حفر شده در دشت های شرقی استان (قروه، دهگلان و چاردولی) قرار داشتند، اضافه کرد: تاکنون بیش از هفت هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده است.
به گزارش ایرنا، کردستان استانی کوهستانی بوده و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ ای است که موجب بارندگی ‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می شود.
از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.
تعداد دشت های استان 9 مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت های قروه - دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه محسوب می شود.
در حال حاضر در استان کردستان 9 سد در حال بهره برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 مورد نیز در حال مطالعه است.
7355/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال