نشر و تالیف کتاب بعد از انقلاب تحولات گسترده ای داشته است

سنندج - ایرنا - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: بعد از انقلاب اسلامی تحولات چشمگیر و گسترده ای در حوزه نشر و تالیف کتاب کشور صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد عبدالملکی روز سه شنبه در مراسم تجلیل از اهالی قلم حوزه انقلاب اسلامی به دستاوردهای انقلاب در حوزه کتاب و نشر اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش 136 برابری تیراژ کتاب و رشد 71 برابری تعداد عناوین در سال 96 نسبت به سال 56 از دستاوردهای بزرگ انقلاب در این حوزه است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اضافه کرد: برپایی نمایشگاه های کتاب در سطح بین المللی، ملی و استانی، راه اندازی خانه کتاب، خبرگزاری کتاب و جایزه ملی کتاب از دیگر دستاوردهای حوزه کتاب در چهل سال انقلاب است.
عبدالملکی از دیگر دستاوردهای انقلاب را حضور و فعالیت نویسندگان زن خواند و گفت: قبل از انقلاب تعداد نویسندگان زن بسیار محدود بود و امروزه شاهد فعالیت هفت هزار و 200 نفر نویسنده زن و 70 ناشر زن در ایران اسلامی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در دوره پهلوی کل عناوین کتاب ثبت شده 11 هزار عنوان بود، یادآور شد: امروز تعداد عناوین کتاب ثبت شده در کشورمان به یک میلیون و 281 هزار و 996 عنوان به عبارتی 117 برابر رسیده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: بزرگترین ناشر کتاب در ایران قبل از انقلاب، یک موسسه آمریکایی بود و امروز همه کارهای حوزه نشر توسط خود ما ایرانی ها انجام می شود.
عبدالملکی با بیان اینکه بسیاری از اقدامات و فعالیت ها قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست، گفت : قبل از انقلاب کمتر از 300 باب کتابخانه در کشور داشتیم امروز به سه هزار و 500 باب افزایش پیدا کرده است.

** ترویج خاطره نویسی زندگی شهدا
مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان هم در این مراسم گفت: در کشوری با حاکمیت مبتنی بر آیات و احادیث زندگی می کنیم که این از برکات انقلاب اسلامی است و باید قدر آن را بدانیم.
حجت الاسلام مهدی فرزی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی برای ادامه مسیر خود نیاز به انسان های توانمند ومتخصص دارد افزود: توجه به حوزه کتاب و اهتمام در راستای ارتقای ارزش های معنوی و فرهنگی از دیگر برکات انقلاب اسلامی است که نقشم مستقیمی در تخصص گرایی دارد.
مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان یادآور شد: تربیت افرادی با تراز انقلاب مستلزم وجود کتاب های ارزشی و خواندن آنها است.
حجت الاسلام فرزی مهمترین نشانه فرد در تراز انقلاب اسلامی را توانایی در حوزه بصیرت خواند و گفت: انقلاب اسلامی نیازمند افرادی در جامعه است که عمق مسائل و باطن اتفاقات را شناسایی و سپس در اختیار مردم قرار دهند تا آگاه شوند.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران باعث بیداری بشری شده است، اضافه کرد: در فضای بین المللی مطالبات مردم متفاوت شده و اکنون بیشترین خواسته ها در حوزه معنویت است.

** قلم مهمترین ابزار برای انتقال گنجینه انقلاب به نسل آینده است
فرمانده ناحیه سپاه سنندج نیز در این مراسم با اشاره به اینکه عدد چهل در فرهنگ و تاریخ ما نشان از پختگی است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی هم دارد به چهل سالگی خود نزدیک می شود و بعد از این شاهد شکوفایی دستاوردهای آن خواهیم بود.
سرهنگ حسن عسگری افزود: در طول این چهل سال دشمنان تلاش زیادی در راستای ضربه زدن و نابودی انقلاب اسلامی کردند و به ویژه در یک سال اخیر استکبار جهانی با تمام توان پای کار آمده که نگذارند انقلاب به سن چهل سالگی برسد.
فرمانده ناحیه سپاه سنندج با بیان اینکه خون شهدا ضامن بقای انقلاب اسلامی است، گفت: امام راحل پایه های نظام لیبرالیسم را به لرزه درآورد و همین باعث ترس و واهمه استکبار شد.
به همت نهاد کتابخانه های عمومی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب برنامه ای با عنوان چهل قلم را از 22 دی تا 22 بهمن در سطح کشور برگزار می شود که برنامه استان کردستان دوم بهمن با تجلیل از بهناز ضرابی زاده و علی کلوندی در سنندج برگزار شد.
78 کتابخانه عمومی در سطح کردستان کردستان وجود دارد که از این تعداد 50 باب نهادی و 28 باب هم مشارکتی است.
در حال حاضر 48 هزار نفر از مردم استان عضو کتابخانه های عمومی هستند.
زیربنای کتابخانه های عمومی کردستان 20 هزار و 414 مترمربع است و به ازای هر یکصد نفر جمعیت استان 1.3 مترمربع فضای کتابخانه ای وجود دارد که این میزان در میانگین کشوری 4 مترمربع است.
9936 / 3034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال