فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

سنندج - ایرنا - فرماندار سروآباد از تامین 300 میلیارد ریال اعتبار برای احداث فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی در حاشیه رودخانه سیروان این شهرستان خبر داد.

کوهسار دادور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجتمع پرورش ماهیان سردآبی در روستاهای دیوزناو و جولانده بخش مرکزی شهرستان سروآباد از پروژه های مهم و اولویت دار است.
وی افزود: برای احداث فاز دوم این مجتمع در مجموع اعتباری بیش از 700 میلیارد ریال نیاز است که با پیگیری های انجام شده، 300 میلیارد ریال در قالب تسهیلات توسط بانک کشاورزی کردستان تامین شده و پرداخت می شود.
فرماندار سروآباد یادآور شد: برای تامین این میزان اعتبار، استاندار کردستان، رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان، معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری، رئیس بانک کشاورزی کردستان و رئیس شیلات استان پیگیری و تلاش های زیادی انجام داده اند که جای تقدیر دارد.
وی تاکید کرد: در سال 1385 بخشی از فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی تا مرحله 30 درصد پیشرفت فیزیکی انجام شد اما به دلیل کمبود اعتبار ادامه کار متوقف شد.
دادور گفت: این پروژه شامل 112 استخر پرورش ماهیان سردآبی است که در هر استخر 10 تن و سالانه یک هزار و 120 تن ماهی قزل آلا رنگین کمان تولید و روانه بازار می شود.
وی اظهار داشت: هدف از اجرای فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی اشتغالزایی پایدار روستایی برای خانوارهای ساکن در روستاهای جولانده و دیوزناو است که در فاز اول از محل اجرای این طرح بهره ایی نبردند.
فرماندار سروآباد با بیان اینکه در مرحله دوم برای تامین اعتبار 400 میلیارد ریالی باقی مانده پیگیری های لازم انجام خواهد شد، افزود: پیش بینی می شود طی 2 سال این پروژه مهم احداث و به سرانجام برسد.
وی اضافه کرد: سیاستگذاری و نظارت بر تحقق این پروژه بر عهده فرمانداری و مدیریت اجرایی آن بر عهده اداره کل شیلات استان کردستان و جهاد کشاورزی سروآباد است.
دادور یادآور شد: دولت تدبیر و امید و مسئولان استان توجه ویژه ای به معیشت مناطق مرزی و روستاییان دارند که این می تواند در توسعه و رونق هر چه بیشتر این مناطق تاثیر بسزایی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی فاز اول مجتمع پرورش ماهیان سردآبی در روستاهای دیوزناو و جولانده سال 1381 آغاز و در بهمن 1388 به بهره برداری رسید.
فاز اول مجتمع پرورش ماهیان سردآبی شامل 38 استخر با ظرفیت تولید 10 تن است و هر استخر شامل 2 کانال با عرض کف 2 متر و طول 66/2 متر است که در سه پله 20 متری اجرا شده است.
سالانه 380 تن ماهی قزل آلا در این مجتمع تولید می شود ضمن اینکه برای 73 خانوار نیز ایجاد درآمد و اشتغالزایی کرده است، تولیدات این مجتمع پرورش ماهی به شهرهای استان و خارج از استان صادر می شود.
میزان کل سرمایه گذاری در فاز اول این مجتمع 16 میلیارد و 386 میلیون ریال است که از طریق بانک کشاورزی استان کردستان و از محل اعتبارات طرح های افزایش تولید آبزیان تامین و هزینه شده است.
روستاهای جولانده و دیوزناو 200 خانوار و جمعیت بیش از 800 نفر است که در فاصله 45 کیلومتری شهر سروآباد و در مجاورت رودخانه سیروان واقع شده اند.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان با بیش از 50 هزار نفر جمعیت در فاصله 90 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
7354/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال