سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از آغاز طرح سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنارآبزی در این استان خبر داد.

فریبا رضایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی در سدها و منابع آبی تحت مدیریت محیط زیست از امروز 12 دی ماه آغاز و تا 10 بهمن نیز ادامه دارد.
وی اضافه کرد: از جمله سدهایی که سرشماری زمستانه پرندگان در آن انجام می شود گاوشان، وحدت، ژاوه، سنگ سیاه، گاران، سیازاخ، شهید کاظمی، چراغ ویس، سورال، داریان، آزاد، گلبلاغ، تلوار و قوچم است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: مرحله سرشماری در رودخانه های قشلاق، گاورود، سراب و پناهگاه حیات وحش زریبار هم انجام می شود.
وی یادآور شد: تجهیزات مورد نیاز برای سرشماری و شناسایی پرندگان شامل دوربین های تلسکوپی، دوربین های چشمی و دوربین های عکاسی است.
رضایی گفت: این سرشماری به منظور بررسی آخرین وضعیت پرندگان و زیستگاه های آنها و تنوع گونه ها، مدیریت و برنامه ریزی شرایط تالاب زریبار و کنترل بیماری ها و حفظ و حمایت از پرندگان انجام می شود.
به گزارش ایرنا، استان کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت 32 هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت 43 هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت 57 هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت 39 هزار هکتار، پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به فرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
9936/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال