جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

سنندج - ایرنا - فرماندار کامیاران با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست بدون همکاری و مشارکت مردم امکان پذیر نیست، گفت: جای انجمن های محیط زیستی در این شهرستان خالی است و باید هر چه سریعتر یک انجمن در این راستا تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود الماسی عصر شنبه در نشست با شکارچیان کامیاران با گلایه از زیاد بودن تعداد مجوزهای شکار در این شهرستان و اتمام ظرفیت طبیعت برای شکار، اظهار داشت: صدور مجوزها در حوزه شکار باید کنترل و کاهش یابد.
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات محیط زیستی در کشور نبود سواد محیط زیستی در جامعه است، افزود: اولین گام برای حفاظت و نگهداری محیط زیست فرهنگ سازی و آگاهی جامعه از اهمیت محیط زیست و نحوه رفتار صحیح با طبیعت است.
الماسی در خصوص مهمترین برنامه های خود در این شهرستان تاکید کرد: تغییر محله های دفع زباله به جایگاه اصول دفن زباله و ساماندهی فاضلاب های روستایی و شهری که در حال نابود کردن محیط زیست هستند، از جمله این برنامه ها است.
فرماندار کامیاران با ابراز گله مندی از مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان بخاطر عدم حضور در این جلسه یادآور شد: تغییر در حوزه محیط زیست نیازمند حضور جدی، همکاری و همفکری مردم و مسئولان با یکدیگر است.
الماسی موفقیت و پیشرفت در تمام زمینه ها را نیازمند حضور و همکاری آگاهانه مردم دانست و اضافه کرد: برای تغییر باید از گام های کوچک شروع کرد تا در آینده منتظر نتایج بزرگ بود.
نماینده شکارچیان شهرستان کامیاران نیز در این جلسه با بیان اینکه دل ها را باید از شکار پاک کرد، گفت: مشکل محیط زیست شکار و صید نیست بلکه مشکل تخریب منابع طبیعی از سوی تخریب چیان است.
فتحی با بیان اینکه دولت ها تاکنون برنامه جامع و منسجمی برای حفاظت از محیط زیست نداشته اند، افزود: بحث شکارچی و تخریبگر باید جدا شود.
وی با اشاره به اینکه شکارچیان شهرستان آماده هرگونه همکاری با نیروی انتظامی و محیط زیست برای مقابله با تخریبگران هستند، تاکید کرد: صدور مجوز نگهداری کبک در خانه برای شکارچیان می تواند از انقراض اینگونه در منطقه جلوگیری کند.
این نماینده شکارچیان منطقه تنها راه حفظ محیط زیست را ایجاد احساس مسئولیت در تک تک افراد جامعه نسبت به اهمیت حفظ طبیعت دانست و یادآور شد: زمان صدور مجوزهای صید و شکار در استان مناسب نیست.
وی خواهان همکاری بیشتر نهادهای مربوطه با شکارچیان در راستای کمک به حفظ محیط زیست شد و اظهار داشت: برای رفع مشکلات باید همکاری و همدلی میان مسئولان و مردم بیشتر از گذشته باشد.
کامیاران با 102 هزار نفر جمعیت در 65 کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.
7349

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال