بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

سنندج - ایرنا - دبیر شورای پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: از دهه هفتاد تاکنون بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در این اداره کل انجام شده است.

نبی احسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 25 مورد از پژوهش های انجام شده در سطوح مختلف شرح وظایف سازمانی بویژه حوزه طبیعی و انسانی مربوط به سال های 80 تاکنون است.
وی اضافه کرد: پژوهش های مذکور انجام شده موضوعات متعددی از جمله حیات وحش، مدیریت زیستگاه، گرد و غبار و آلودگی و پسماند را شامل می شود.
دبیر شورای پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان موانع و مشکلات پژوهش در محیط زیست اشاره کرد و افزود: عدم اعتبار کافی، عدم تخصیص به موقع اعتبارات، کم توجهی به امر پژوهش از جمله مشکلات این حوزه است.
احسنی یادآور شد: مسایل مالی و اعتباری پژوهش، نبود متخصص لازم برای پژوهش مالی زیست محیطی و کافی نبودن ابزار و تجهیزات پژوهش زیست محیطی از دیگر مشکلات پیش روی حوزه پژوهش است.
وی به اهمیت پژوهش در محیط زیست اشاره کرد و گفت: هر روز و هر سال شاهد شکل گیری موضوعات و کشفیات جدیدی در کره زمین هستیم و همواره مواد و منابع مصرف نیز افزایش می یابد.
دبیر شورای پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان اضافه کرد: بررسی و انجام پژوهش های زیست محیطی در خصوص آلودگی های متعدد و تاثیرات آن، نابودی تنوع زیستی و تخریب زیستگاه ها، مواد شیمیایی تولید شده و موارد مصرف و تاثیر آن بر کره زمین، تغییرات اقلیمی، پسماندها، پساب ها و انرژی در اشکال مختلف در عصر کنونی نیازی اساسی است.
به گزارش ایرنا، استان کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت 32 هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت 43 هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت 57 هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت 39 هزار هکتار، پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به فرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
9936/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال