عملیات آبخیزداری در 1196 هکتار از اراضی شهرستان سنندج اجرا می شود

سنندج - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سنندج گفت: در راستای تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفاظت و حراست از سرمایه های ملی، عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در یک هزار و 196 هکتار از اراضی این شهرستان اجرا می شود.

علی اکبر محمدپناه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یک هزار و 482 هکتار حفاظت و قرق و 286 هکتار عملیات کپه کاری و بذر کاری در حوزه آبخیز شهرستان سنندج انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای این عملیات 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است، افزود: این پروژه با هدف حفاظت از عرصه های ملی و مرتعی در سه حوزه آبخیز کیلانه(روستاهای کرجو، کیلانه، عنبربزان)، حوزه ماچکه( روستای ماچکه) و حوزه دولبندی شامل روستاهای تیرگران، تازه آباد دکتر واسع و قره گل اجرا می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سنندج بر لزوم مشارکت جوامع محلی در حفاظت از عرصه های ملی تاکید کرد و یادآور شد: این طرح شامل بذرپاشی، بذرکاری، کپه کاری، تبدیل دیم زارهای کم بازده، حفاظت و قرق بوده که توسط شرکت پیمانکاری سرشت سبز زاگرس در حال انجام است.
محمدپناه اضافه کرد: در این راستا بذر گیاهان دارویی و مرتعی برای عملیات بیولوژیک اختصاص یافته که تاکنون بذر گونه های ماشک، یونجه، خلر، آگروپاپیرون، آویشن ختمی و کاسنی در میان مرتعداران شهرستان سنندج توزیع شده است.
وی اظهار داشت: شهروندان می توانند هر گونه اخبار و گزارش های مردمی در مورد تخریب و تصرف اراضی ملی، قطع و حمل درختان بصورت غیر مجاز، تصرف و آتش سوزی عرصه های طبیعی و ملی را به صورت شبانه روزی از طریق شماره تلفن رایگان 1504 اطلاع دهند.
کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61 درصد سطح استان را شامل می شود.
7355/6108

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال