توزیع میوه شب عید در کردستان آغاز شد

سنندج - ایرنا - مدیر سازمان تعاون روستایی کردستان گفت: توزیع میوه شب عید با نرخ مصوب در 81 غرفه مشخص شده در مناطق مختلف این استان از امروز 23 اسفند آغاز شد.

سید احمد ذکریایی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این غرفه ها فعالیت خود را از امروز آغاز کرده و تا 15 فروردین سال آینده توزیع میوه در آنها از ساعت هشت صبح تا غروب آفتاب ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در سال جاری یک هزار و 400 تن شامل 600 تن سیب و 800 تن پرتقال برای توزیع در استان ذخیره سازی شد که قیمت هر کیلوگرم پرتقال و سیب به ترتیب 18 هزار ریال و 21 هزار ریال تعیین شده است.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کردستان تاکید کرد: این قیمت گذاری توسط کمیته راهبری میوه تنظیم بازار پس از بررسی میدانی و رصد قیمت ها در سطح شهر سنندج و سایر شهرهای استان با مد نظر قراردادن نکاتی از جمله جلوگیری از برهم زدن تعادل قیمت بازار میوه انجام شده تا صنوف میوه و تره بار دچار ضرر و زیان نشوند و حال مصرف کنندگان نیز رعایت شود.
ذکریایی نژاد یادآور شد: میزان سهمیه ابلاغ شده به شهرستان ها شامل 120 تن سیب و پرتقال مریوان، 15 تن سروآباد، 65 تن کامیاران، 85 تن قروه، 30 تن دهگلان، 55 تن دیواندره، 165 تن سقز و 650 تن سنندج است و بقیه نیز بر حسب نیاز شهرستان ها تخصیص داده می شود.
وی اضافه کرد: برای خرید میوه ها نمایندگان استان تمام دقت خود به خرج دادند و وزن پرتقال های خریداری شده از 190 تا 310 گرم و سیب های خریداری شده نیز از 140 تا 200 گرم متغیر است.
وی همچنین از برگزاری جلسه توجیهی برای غرفه داران خبر داد و گفت: در این جلسه بر رعایت شئونات اسلامی، اخلاق مداری، همکاری با بازرسان ( اصناف، صنعت معدن تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستائی)، دقت در توزین و محاسبه قیمت میوه با ترازو های دیجیتال و خالص فروشی تاکید شده است.
وی افزود: برای تحقق خالص فروشی مقرر شده است در صورت فروش میوه بصورت سبدی وزن سبد پرتقال به ازای هر عدد 650 گرم و سبد سیب 450 گرم از وزن کل خارج بعد قیمت محاسبه شود.
به گزارش ایرنا، چهار هزار و 130 تن کالای اساسی و مورد نیاز مردم به نرخ دولتی در ایام پایانی سال برای توزیع در بازار استان قبل از فرا رسیدن عید نوروز در نظر گرفته شده است.
این کالاها شامل یک هزار و 330 تن برنج وارداتی هندی و تایلندی، یک هزار و 200 تن مرغ منجمد و 100 تن گوشت قرمز منجمد، یک هزار و 400 تن سیب و پرتقال و 100 تن تخم مرغ است.
حدود 60 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد 29 هزار واحد در مرکز استان قرار دارند که حدود سه درصد از این واحدهای صنفی، فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای هستند.
3034/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال