محقق مریوانی موفق به ترجمه کتاب مرجع بیماری اوتیسم شد

سنندج - ایرنا - بهزاد خالدی محقق مریوانی به همراه جمعی از محققان روانشناسی کشور موفق به ترجمه کتاب مرجع بیماری اوتیسم شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این محقق جوان که دارای مدرک دکترای رشته روانشناسی عمومی است، توانست به همراه جمعی از محققان رشته روانشناسی یکی از کتاب های مرجع این رشته را با عنوان رشد و اجرای برنامه برای دانش آموزان مبتلا به طیف اوتیسم را ترجمه کند.
این محقق جوان که اکنون مدرس دانشگاه پیام نور مرکز مریوان است، گفت: این کتاب یکی از منابع مهم در این حوزه است و با توجه به اینکه مهارت های کاربردی را آموزش می دهد می تواند مورد استفاده روانشناسان، معلمان و خانواده ها قرار گیرد.
بهزاد خالدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نسخه انگلیسی این کتاب در سال 2012 منتشر شده و با توجه اهمیت آن برای دانشجویان و پژوهشگران در 114 صفحه چاپ شده است.
وی ابراز امیدواری کرد چاپ و ترجمه این اثر بتواند مشکل کمبود منابع حوزه اوتیسم را تا حدودی رفع کند.
این کتاب با همکاری محمد قاسمی، راضیه رضایی، فریده محمدی در هفت فصل توسط موسسه انتشارات گیتی آزاد منتشر شده است.
بهزاد خالدی علاوه بر تدریس در دانشگاه پیام نور مریوان در پایگاه خدمات اجتماعی اورژانس اجتماعی مریوان نیز فعالیت می کند.
کتاب رشد و اجرای برنامه برای دانش آموزان مبتلا به طیف اوتیسم نخستین اثر ترجمه مکتوب این محقق جوان است.
اوتیسم Autism نوعی اختلال تاثیرگذار بر رشد طبیعی مغز است و آن را نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی تعریف می کنند که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.
این اختلال که تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست، بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان دشوار می سازد و در بعضی موارد با رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری همراه است، اما در صورت تشخیص زودهنگام و آغاز معالجات پزشکی و بازتوانی شناختی، می توان تا حد زیادی از عوارض آن بر کیفیت زندگی افراد کاست.
هم اکنون در آموزشگاه استثنایی باغچه بان مریوان 75 دانش آموز دختر و پسر استثنایی مشغول تحصیل هستند.
شهرستان مرزی مریوان در 130 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
3020/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال