زندگی و آثار استاد 'حسن زیرک' مورد بحث و بررسی پژوهشگران قرار گرفت

سنندج- ایرنا- نشستی تخصصی برای شناخت و بررسی آثار استاد 'حسن زیرک' توسط انجمن پژوهش هنر با حضور اساتید موسیقی و پژوهشگران این حوزه در دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، شامگاه سه شنبه نشست شناخت و بررسی آثار حسن زیرک توسط انجمن پژوهش هنر دانشگاه کردستان با حضور اساتید موسیقی و پژوهشگران این حوزه برگزار شد.
این مراسم که با حضور پرشور دانشجویان برگزار شد، حسین محمدزاده، شهرام علیمحمدی، هیوا رحمانی، فواد بذرافکن، بهمن حاج امینی، منصور بهرام بیگی، کامبیز کریمی و قادر آزمند نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات خود پیرامون آثار حسن زیرک را بیان کردند.
اساتید موسیقی کردستان در این مراسم اظهار کرد: حسن زیرک را نمی‌توان هنرمند بلکه باید او را اسطوره موسیقی کردستان دانست چراکه قبل و بعد از وی، نمونه صوتی حسن زیرک مشاهده نشده است.
شهرام علیمحمدی افزود: پس از حسن زیرک هر کس با این سبک و سیاق آواز خوانده است تنها تقلیدی از کارهای او بوده است و هرگز تازه گری در این موارد مشاهد نشده است.
در ادامه شاعر سنندجی نیز حسن زیرک را نمونه کامل تاریخی دانست و افزود: حسن زیرک به بخشی از هویت کُرد تبدیل شده است.
کامبیز کریمی عنوان کرد: حسن زیرک با کار در رادیو کرمانشاه و رادیو تهران که با اهداف سیاسی و همزمان با رخدادهای سیاسی در جغرافیای غرب ایران، علیرغم بیسوادی اش همواره نسبت به مسائل و اتفاقات جامعه موضع می‌گیرد و آن را در آواز خوانی خود نمایان می‌کند.
وی توانایی و شهرت حسن زیرک را به چهار دلیل عنوان کرد و گفت: حرکت در بستر معقول سیاسی، تسلط بر فولکلور، استاد بداهه و همچنین استاد بودن در نوستالژی از ویژگی‌های شعری حسن زیرک است که او را با هر هنرمند دیگری متفاوت می‌کند و باعث شده است وی به بخشی از هویت تفکیک ناپذیر کُردها تبدیل شود.
استاد جامعه شناسی و پژوهشگر کردستانی در ادامه این مراسم عنوان کرد:حسن زیرک یک هزار و 500 آواز داشته است که به واقع بی نظیر است و علاوه بر این، بسیاری از آوازهای وی ضبط و ثبت هم نشده است.
حسین محمد زاده ادامه داد: این هنرمند نامی که همواره نماد موسیقی کردی است، نفوذ فرهنگی فوق العاده‌ای نه تنها در کردها بلکه در همسایگان فارس، ترک و لر زبان آنها نیز داشته است.
در ادامه سایر سخنرانان در پنل‌های تخصصی دیدگاه‌ها و نتایج پژوهش‌های خود حول محور این هنرمند کرد بیان کردند و آوازهای حسن زیرک پخش و توسط هنرمندانی از استان و کردستان عراق نیز خوانده شد.
لازم به ذکر است؛ حسن زیرک سال 1300 در شهرستان بوکان متولد شد و در سن پنج سالگی پدر خود را از دست داد و فشار زندگی بر وی متحمل شد وی به خاطر صدای متفاوت و قدرت بداهه گویی اش سال 1325 با رادیو کردی تهران و سال 1339 نیز با رادیو کردی کرمانشاه همکاری می‌کرد و پژوهشگران معتقدند وی 700 تا یک هزار و 500 اثر هنری دارد که به 2 شیوه ضبط در رادیو و ضبط در میان مردم تاکنون باقی مانده است و همچنان از محبوب ترین هنرمندان کردزبان است.
وی در پنجم تیرماه سال 1351در سن 50 سالگی در بیمارستان بوکان به‌علت بیماری درگذشت و در دامنهٔ کوه نالشکینه بوکان به خاک سپرده شد.
3020/ 7348
**خبرنگار: افسانه گلباخی/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال