سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است

سنندج- ایرنا - پزشک متخصص زنان، سرطان پستان را شایع ترین سرطان در زنان دانست و گفت: هم اکنون سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است در حالی که سن ابتلا به سرطان در کشورهای پیشرفته بین 45 تا 50 سال است.

به گزارش ایرنا، دکتر نسرین صوفی زاده روز یکشنبه در کارگاه آموزشی سلامت زنان در سنندج، جنس، سن، شروع عادت ماهانه پایین تر از 12 سالگی، یائسگی بالاتر از 55 سالگی، عدم بارداری و اولین بارداری بعد از 30 سالگی را از علل افزایش ابتلا به سرطان سینه دانست.
وی همچنین گفت: سابقه خانوادگی، وراثت، نژاد سفید، اشعه ماوراء بنفش، مصرف مشروبات الکلی و چاقی بعد از یائسگی زمینه ابتلاء به سرطان سینه دخیل است.
وی گفت: کشیدن سیگار، مصرف زیاد گوشت قرمز، رژیم غذایی دارای چربی بالا، هورمون درمانی پس از یائسگی و مصرف طولانی مدت قرص های ضد بارداری ریسک خطر ابتلاء به سرطان سینه را افزایش می دهد.
صوفی زاده با اشاره به اینکه یائسگی رابطه مستقیمی با استرس دارد و یائسگی منجر به پوکی استخوان شدید می شود گفت: یائسگی زیر 40 سال قابل درمان است.
وی تاکید کرد: با مصرف زیاد فیتو استروژن ها، مصرف روغن زیتون و غذاهای دریایی می توان میزان ابتلاء به سرطان سینه را در زنان کاهش داد.
او مراجعه به موقع به پزشک، غربالگری و ماموگرافی را از راهکارهای تشخیص زودرس سرطان سینه بیان کرد و گفت: زنانی که در رده سنی 35-39 قرار دارند باید برای پیشگیری از ابتلاء به سرطان ماموگرافی را انجام دهند.
بروز سرطان در جهان 182 در 100 هزار نفر در سال است در حالی که این رقم در ایران 134 در هر 100 هزار نفر در سال است.
سرطان در ایران در بین مردان به ترتیب معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ و ریه است و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، معده، مری و تخمدان شایع ترین سرطان ها شناخته شده است.
سال 92 حدود 760 مورد سرطان در استان کردستان ثبت شده است که بیشترین آن مربوط به شهرستان های سنندج، مریوان، قروه و دیواندره بود.
سرطان گوارش در مردان و سرطان سینه در زنان بیشترین سرطان ها را دراستان کردستان به خود اختصاص داده است.ک/2
1904/7352

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال