معرفی شعر کردی به نسل جدید از اولویت های کنگره احمد بگ کوماسی است

مریوان - سنندج- ایرنا - دبیره کنگره بین المللی احمد بگ کوماسی با اشاره به اینکه معرفی شعر کردی به نسل جدید از اولویت های کنگره احمد بگ کوماسی است گفت: برای ادای دین و پاسداری از فرهنگ و زبان اصیل کردی، نیاز بیشتری به حمایت های دستگاه های اجرایی داریم.

فاتح مصطفایی روز جمعه در دومین روز کنگره بین المللی احمد بگ کوماسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برگزاری چنین همایش هایی قطعا رویکرد بسیار مثبت و قابل تاملی در وضعیت روبه رشد فرهنگ و شناخت زبان و آداب و رسوم کردی داشته و چنین آیین های می تواند به شناخت بهتر شعر و ادبیات کردی در میان جوانان و نوجوانان کمک کند.
وی یادآور شد: هنر و فرهنگ غنی استان کردستان و شهرستان مریوان بنیه و اساس داشتن فرهنگی اصیل و خود باورانه است که شخصیت های بزرگی مانند احمد بگ کوماسی در توسعه و تداوم این زبان و فرهنگ، نقش اساسی و انکار ناپذیری داشته اند.
مسوول انجمن فرهنگی ادبی مریوان تصریح کرد: از آنجایی که شخصیت فرهنگی و زندگی این شاعر کرد در سادگی و گمنامی مطلق سپری شده و متاسفانه با وجود اینکه اشعار این شاعر در ادوار مختلف سروده شده است ولی هنوز در میان دوستداران فرهنگ و شعر جایگاه واقعی این شاعر به درستی معرفی نشده است.
مصطفایی گفت: تاکنون توسط اشخاص مختلف سه بار دیوان اشعار این شاعر بزرگ به نوع های متفاوتی به چاپ رسیده است ولی با توجه به عدم نظارت های کافی و نبود اعتبارات لازم موفق به جمع آوری کامل نسخه واقعی اشعار این شاعر بزرگ نشده ایم.
وی در ادامه گفت: در کوتاهترین فاصله زمانی ممکن و بعد از برگزاری کنگره درصد هستیم با همت دوستداران و علاقه مندان به شعر و ادب زبان کردی، دیوان کامل شعرهای این شاعر بزرگ را جمع آوری کرده و منتشر کنیم.
او با اشاره به اینکه اعتباری افزون بر 25 میلیون تومان از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به این کنگره اختصاص یافته بود و طبق برنامه های مصوب قرار بود 13 میلیون تومان آن در اختیار دبیرخانه کنگره قرار گیرد گفت: تاکنون فقط چهار میلیون تومان از این مبلغ به حساب دبیرخانه واریز شده است.
مصطفایی در ادامه ترویج فرهنگ غنی منطقه و آشنایی نسل جدید با شخصیت های فرهنگی و شاعران نامدار کُرد را مستلزم توجه بیشتر مسوولین به امر فرهنگ دانست و از آنان خواست نسبت به تعهد خود پایبند باشند.
احمد بگ کوماسی (1793-1876) متخلص به خالو کوماسی از شاعران قرن 19 میلادی است که زادگاه اصلی وی روستای کوماسی از توابع بخش سرشیو شهرستان مریوان بوده و به باور بزرگان اهل قلم این شاعر نامدار کرد هم عصر با شاعرانی همچون مولوی تاگوزی بوده است.
کنگره احمد بگ کوماسی از روز گذشته در مریوان آغاز شده است.
مریوان در 130 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.ک/3
533

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال