سیلاب، از رودخانه جراحی و زهره به کانون گردوغبار رفت

اهواز - ایرنا - دستیار ویژه مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر مدیریت منابع آب به شیوه «سازگار با طبیعت» گفت: مدیریت سیلاب اخیر در حوضه رودخانه های جراحی و زهره به روش سازگار با محیط زیست بوده و سیلاب های این حوضه ها به کانون های بحرانی گردو غبار هدایت شده است.

حمیدرضا خدابخشی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به مدیریت سیلاب در حوضه رودخانه زهره و جراحی اشاره کرد و افزود: سیلاب از طریق سیلاب‌برهای «دهملا»، «رامشیر» و «بحره» به کانون های گرد و غبار هدایت شده است.
وی اضافه کرد: سیلاب‌بر ساخته شده در حوضه زهره موسوم به کانال دهملا (کانال هندیجان) علاوه بر اینکه شهر هندیجان را از خطر سیلاب نجات داد، یک هزار و 1850 متر مکعب برثانیه را به منطقه بیابانی هدایت کرد.400 متر مکعب برثانیه نیز مربوط به سیلاب بر بحره است.
به گفته وی سیلاب در رودخانه زهره در حالی مدیریت شده که روی این رودخانه سدی ساخته نشده است.
خدابخشی همچنین گفت: کانال سیلاب‌بر رامشیر نیز سیلاب های حوضه جراحی را به کانون گرد وغبار در شرق اهواز منتقل کرده است.
وی با اشاره به فعال شدن سیلاب‌بر «بحره» در جنوب اهواز در سیلاب اخیر، بیان کرد: سیلاب‌بر «بحره» اکنون احیا شده و بخشی از حقابه تالاب شادگان از آب شیرینی که از آن منتقل می شود، تامین شده است.
خدابخشی با تاکید بر ضرورت حفظ مسیل بحره در سال های آینده، افزود: «بحره» سیلاب های کارون در اهواز را کنترل می کند و بازگشایی این سیلاب‌بر باعث برداشتن موانع شده است.
وی ادامه داد: پل جنگیه که اکنون دچار آبگرفتگی شده، در مسیر بحره و بدون رعایت اصول فنی ساخته شده بود.
خدابخشی اضافه کرد: اگر چه سیل امسال خسارت مادی برای ساکنان حاشیه رودخانه ها به دنبال داشته اما خبر خوب آن است که در خوزستان تاکنون تلفات جانی ناشی از سیل نداشتیم و این مساله بسیار حایز اهمیت است.
بر اساس مطالعات سازمان زمین شناسی، مساحت کانون های گرد و غبار در خوزستان 350 هزار هکتار است که با احتساب کانون های فرسایش بادی و بیابان ها به بیش از 500 هزار هکتار می رسد.
کانون ها در هفت منطقه دسته بندی شده که شامل 50 هزار هکتار در جنوب تالاب هورالعظیم، 28 هزار هکتار در شمال خرمشهر، 15 هزار هکتار در شرق اهواز، 112 هزار هکتار در جنوب و جنوب شرق اهواز، 86 هزار هکتار در بندر امام تا امیدیه، 31 هزار هکتار در ماهشهر و هندیجان و 18 هزار هکتار در شرق هندیجان کانون های گرد و غبار در خوزستان را تشکیل می دهند.
خروجی سد کرخه امروز یکشنبه به 2 هزار و 400 مترمکعب درثانیه و خروجی سد دز به یک هزار و 714 مترمکعب در ثانیه رسیده بود.
در پی طغیان رودخانه های کرخه و دز و افزایش خروجی از سدها، به ساکنان 182 روستا و 6 شهر خوزستان اخطار داده شده که منازل خود را تخلیه کنند.
به گفته رحمانی فضلی وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیل هستند.
تاکنون تعدادی از روستاهای شوش، اهواز، شوشتر، کارون و حمیدیه به زیر آب رفته و شهرستان های دشت آزادگان، هویزه و باوی نیز در معرض سیلاب هستند.
9754/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال