100هزارمیلیاردتومان اوراق تسویه دربودجه 97درنظرگرفته شده است

اهواز - ایرنا - رییس مرکز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: 100 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه در بودجه سال 97 به منظور پرداخت بدهی دستگاه های دولتی و بانک ها اختصاص یافته است.

به گزارش ایرنا مهدی بنانی روز چهارشنبه در همایش تبیین استفاده از ظرفیت های اسناد خزانه اسلامی و اسناد اوراق تسویه خزانه در سرسرای شهید هاشمی استانداری خوزستان بیان کرد: نیمی از این مبلغ برای تسویه بدهی بخش خصوصی و نیم دیگر آن برای تسویه بدهی بانک ها و شرکت های دولتی است.
وی افزود: دستگاه های اجرایی با استفاده از این فرصت می توانند بدهی های خود را پرداخت، و در صورتی که به کارکنان خود نیز بدهکار هستند می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
بنانی ادامه داد: برای هر استان مبلغ مشخصی تعیین نشده، و هر استان با توجه به سرعت عمل و پیگیری که دارد می تواند اوراق تسویه بیشتری را جذب کند.
وی گفت: اوراق تسویه به منظور تسویه بدهی دولت به طلبکاران خود منتشر می شود که تهیه این اوراق از سال 96 شکل گرفته است.
بنانی، افزود: دستگاه های اجرایی می توانند این اوراق را برای تسویه بدهی افرادی استفاده کنند که علاوه بر اینکه از دولت (دستگاه اجرایی) طلب دارند بدهکار بانک نیز هستند و با پرداخت بدهی بانکی این افراد بدهی خود را تسویه می کنند.
رییس مرکز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: آموزش و پرورش و دانشگاه های علوم پزشکی بیشترین بدهی را به کارکنان خود دارند که با فرصتی که ایجاد شده می توانند بخشی از بدهی خود را پرداخت کنند.
وی با اشاره به اینکه اوراق تسویه خزانه بدهی دولت را تسویه می کند افزود: از سال 94 دولت مبلغ بدهی و طلب خود را در کشور در بخش ها و حوزه های مختلف تعیین تکلیف کرده و مقرر شد این بدهی ها با ساز و کاری در قالب اوراق تسویه خزانه برطرف شوند، این روش در تمام دنیا استفاده می شود و طرح جدیدی نیست.
بنانی ادامه داد: از سال 94 دستگاه های اجرایی مکلف شدند که اطلاعات مالی و دارایی خود را سالی پنج بار در سامانه سماد (مدیریت بدهی ها و مطالبات دولت) ثبت کنند و در صورتی که دستگاهی اطلاعات خود را در این سامانه ثبت نکند برای وزارت امور اقتصادی و دارایی وجود خارجی ندارد.
رییس مرکز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به اوراق تسویه نوع یک بیان کرد: این اوراق نیز برای تسویه بدهی دولت چاپ می شود که بر اساس سازو کاری که برای استفاده از این اوراق مشخص شده دولت بدهی خود را پرداخت می کند.
بنانی ادامه داد: دولت در سال 95 بالغ بر 120 هزار میلیارد ریال، در سال 96 نیز 50 هزار میلیار ریال و در سال 97 نیز 20 هزار میلیارد ریال اوراق تسویه نوع یک چاپ کرده است.
وی گفت: این اوراق برای اشخاص حقیقی، حقوقی و برخی شرکت ها دولتی قابل استفاده است.
رییس مرکز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: در سال 96 نیز 30هزار میلیارد ریال با بخشودگی مالیات و 20 هزار میلیارد ریال با دریافت نشدن پول از بخش خصوصی سازی، بدهی های خود را تسویه کرد.
بنانی گفت: همچنین در بودجه امسال 2 هزار میلیارد ریال برای تسویه بدهی شهرداری ها به دولت اختصاص یافته که یک هزار و 300 میلیارد ریال از این اعتبار توسط استان ها جذب شده است.
وی افزود: اسناد خزانه اسلامی از دیگر اوراقی است که وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد کرده که به عنوان اوراق بدهی در بازار معامله می شود و دولت در قبال اجرای پروژه توسط پیمانکار در تاریخ سر رسید اسناد خزانه مکلف به پرداخت بدهی است.
رییس مرکز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادادمه داد:برخی محدودیت هایی در بحث اسناد خزانه وجود دارد که یکی از این محدودیت ها این است که به لحاظ ملاحظات شرعی دولت اجازه فروش اسناد را ندارد و باید این اوراق را به صورت چک مدت دار به پیمانکار تحویل دهد.
بنانی بیان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی وظیفه مشخص کردن مکان های مصرف این اسناد را دارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز وظیفه انتشار این اوراق را بر عهده دارد.
7158/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال